Netflix rozjíždí vlastní produkci ve velkém. Chce investovat až 8 miliard dolarů na 80 filmů

Netflix rozjíždí vlastní produkci ve velkém. Chce investovat až 8 miliard dolarů na 80 filmů

Americká společnost Netflix, založená v Los Gatos v Kalifornii v roce 1997, je jednou z největších služeb na streaming filmů, dokumentů a seriálů. Vznikla v době, kdy byl internet ještě v plenkách, kvetly půjčovny filmů a Netflix rozesílal dvd poštou po americe. V posledních letech se angažuje i ve vlastní originální produkci.

 

Netflix nechce pouze spolufinancovat filmovou tvorbu, ale také se na ní sám podílet. Nejen, že tím ušetří a vydělá, ale také získá konkurenční výhodu před dalšími streamingovými společnostmi, které se rychle rozrůstají. Lidé totiž davájí stále více přednost streamingu, než méně svobodnému sledování běžné televize.

 

Netflixový startup hledal možnosti financování a očekává, že na tvorbu svých originálních seriálů a filmů proinvestuje až 8 miliard dolarů. Zatím má oficiálně získat přibližně 1,6 miliard, což je necelých 35 miliard korun. Budou vydány dluhopisy, úroková sazba ještě ale není rozhodnutá.

 

Screen Shot 2017-10-25 at 7.19.19 PM

 

Netflix plánuje v příštím roce vydat 80 filmů, ale někteří analytici se obávají nákladů na úroky, v letošním roce dosáhl dluh a závazky společnosti 20,54 miliard dolarů. Letos se výdaje zvýšily o zhruba 1,7 md oproti minulému roku, na 2,5 md. Investoři se této skutečnosti nebojí, protože Netflix prokazuje růst. Experti zase varují před možnou bublinou, když se společnosti nebude dařit produkovat dostatek hitových sérií a přitáhnout nové zákazníky.

 

Poslední výdeje dluhopisů jsou zatím v historii Netflixu největší a počtvrté za tři roky vyrostlo přes 1 miliardu dolarů. Začátkem října společnost uvedla, že po dvou letech zvýší ceny. Ke zvýšení cen dojde proto, že musí čelit konkurenci Amazonu, Hulu a Disney. V součastnosti zaplatíte měsíční předplatné od 8 do 12 ero měsíčně ve třech tarifech při třech kvalitách a počtu sledujících zařízení od 1 do 4.

 

Screen Shot 2017-10-25 at 7.19.37 PM

 

Ve vlastní produkci dosáhl Netflix úspěchu u filmu Mudbound, který je společností Variety označen za “epický film o rase a chudobě ve 40. letech na deltě Mississippi”, který se dotknul surových nervů. Podle kritiků má potenciál zúčastnit se soutěže o Oskara. Co se týká nejznámějších produkcí, ty ve skutečnosti nejsou plně produkovány Netflixem. Seriál Oranžová je nová černá je dílem Lionsgate, House of Cards přichází od nezávislého studia Media Rights Capital, The Crown je produktem Sony Pictures Television a Iron First vytvořil Marvel. Netflix má pouze licenci na výhradní vysílání.  A Netflix zvažuje, že přibere do svého područí další společnosti.

 

Netflix se také začíná soustředit na zámoří a snaží se apelovat na publikum po celém světě, rozšířit se více mimo domácí trh a má zálusk především na asijské státy. V součastnosti je polovina uživatelů americká. Netflix baví více, než 109 milionů zákazníků ve více, než 190 zemích. Denně lidé sledují na Netflixu až 125 milionů hodin obsahu. Za letošek tak firma dosáhla zisků 15,5 milionů dolarů, což je okolo 340 milionů korun.

 

Akcie společnosti vzrostla v letošním roce o 50 % a překonala tak očekávání, ceny se v posledních týdnech vyšplhaly krátce až nad hranici 200 dolarů za kus, nyní jde zhruba o 195 dolarů. Podle některých analytiků jsou ale akcie nadhodnoceny.

 

netflix4

 

Do Česka se Netflix dostal v lednu 2016. Úspěch zde nebyl velký, protože nebyl dostupný žádný obsah sledovatelný pro ty, kteří neovládají cizí jazyky. Nabídka filmů s titulky se ale začala rozšiřovat a dnes zde najdete až 160 filmů. Do databáze se dostal i český film Lída Baarová, nebo Já, Olga Hepnarová, na kterém češi spolupracovali a slovenský film Muži v naději. V českém znění zde najdete především animované tituly ze série LEGO, či Pokémon, dále filmy Gotham a Hannibal.

 

Netflix2 netflix3

 

Netflix také patří mezi 30 tvůrců, kteří se angažují v boji proti pirátství. Založili alianci s názvem ACE (Aliance pro kreativitu a zábavu). Společnost má zkušenosti s “únosem” epizody seriálu Orange is New Black od hackera vystupujícího jako Dark Overlord. Ten žádal výkupné, nebo umístí epizodu volně na internet. Netflix nevěřil, že ji skutečně má a požadavek zamítl, nakonec se skutečně téměř celá série dostala na internet. Podobná věc se stala i studiu Disney a obojí vyšetřuje FBI. Součástí aliance jsou kromě Netflixu ještě Amazon, HBO, nebo Twentieth Century Fox.

 

Zdroje: bbc.com, unogs.com, latimes.com

Komentáře

Nahoru