Dnes vyšlo 15 článků

Neopouštějte školu bez těchto 10 digitálních znalostí

Neopouštějte školu bez těchto 10 digitálních znalostí

Absolventi vysokých škol se právě připravují na vstup do skutečného života. Jakými digitálními dovednostmi by (bez ohledu na obor) v dnešním technologickém světě měli oplývat?

Je zde pro vás připraven krátký seznam základních dovedností, kterými by měl být vybaven každý absolvent vysoké školy. Tyto dovednosti zaručeně zvýší váš celkový digitální know-how a můžete se je naučit i na vlastní pěst. A že jste absolventem vysoké školy už dávno? Nebojte se, nikdy není pozdě naučit se tyto dovednosti. Jsou užitečné pro každého.

1. Nastavení Wi-Fi sítě

Dnes je většina studentů ve školách, kde mají bezdrátové připojení k internetu na kolejích přímo nastavené. A tak se web magicky objeví na vašem notebooku pouze zadáním hesla poskytované sítě. Ale jakmile jste absolvent, už to není váš případ. Teď už vám Wi-Fi nikdo nastavovat nebude. Naučte se, jak nastavit modem nebo vytvořit novou síť.

2. Zálohování do cloudu

Vaše fotky přátel, hudební knihovny a kopie vaší 40 stránkové práce existují pouze na hardwaru vašeho počítače? Chyba. V dnešní době bystě měli všechno zálohovat do cloudu, abyste k těmto informacím měli přístup odkudkoliv. Ať už máte zájem o iCloud, Dropbox, Google Drive nebo třeba Skydrive. Najděte si tu pravou službu pro vás.

3. Základní upravování fotek

Dokonce i když nemáte v úmyslu pravidelně používat Photoshop, není na škodu znát jeho základy. Stále více a více povolání vyžaduje Photoshop dovednosti, ať už je to žurnalistika, marketing nebo i neziskové práce. Naučit se pracovat s vrstvami, barevnými korekcemi či lasem není nikdy na škodu.

4. Základní střih videa

Stejně jako úpravy fotografií může přijít vhod i střih videa. Rozhodně byste si měli zjistit, zda vás přítel nebo někdo jiný zběhlý v multimédiích může naučit pracovat aspoň s jedním programem pro střih videa. I kdyby to měl být aspoň ten Movie Maker. Přinejmenším si budete umět nastříhat nějaké video na Youtube.

5. Google Drive a Microsoft Office

Vaše digitální dovednosti se bez toho rozhodně neobejdou, přestože se může jednat o jasnou záležitost. Naučit se, jak udělat pořádnou tabulku v Excelu vyžaduje docela úsilí a pro mnoho pracovních nabídek i speciální kvalifikaci. Ani prezentace ještě nevyšly z módy, a tak budete určitě potřebovat i Powerpoint znalosti. Budoucnost je ale v cloudu, a tak prostě musíte považovat za samozřejmost, že vytváříte dokumenty online a sdílíte je s přáteli.

6. HTML a základy kódování

Vzhledem k tomu, jak naše společnost stále směřuje k webovým technologiím, byste měli znát aspoň základy tvorby online obsahu. HTML je používané všude – od firem zabývajících se web designem až po redakce. Jiné typy kódování vám mohou pomoci vytvořit si vlastní program a snadno získat informace z vašeho počítače. (Pokud máte zájem se učit právě tohle, zkuste Codeacademy nebo Khanovu školu, případně její anglickou verzi Khan Academy, se cvičeními pro začátečníky.)

7. Nastavení webu a domény

Každá škola by měla mít webové stránky, ať už k účelu propagace (bod 10 v tomto seznamu), k předvedení svých prací nebo jen jako experiment do budoucna. Kódování tady může pomoci, ale můžete použít také různé služby, kde nutnost znalosti HTML téměř odpadá – například WordPress. I takovou šablonu ale musíte zvládat nainstalovat.

Měli byste se také naučit, jak vytvořit vlastní doménu – například „vasejmeno.cz“ spíše než „vasejmeno.wordpress.com“. Vypadá to profesionálněji a celkově čistší. Je už ale jen na vás, zda se rozhodnete pro placený webhosting.

8. Převod formátu souborů

Někdy budete mít k dispozici souborový formát odlišný od toho, který potřebujete – DOC namísto PDF, WMA namísto MP3 a tak dále. Vědět, jak převést tyto soubory je užitečné, zvláště když se snažíte poslat svůj životopis (nebo aspoň při zkoumání, proč vaše televize nepřečte ten film z flash disku). Některé programy, jako třeba Microsoft Word, vám nabízí ukládání s jinými příponami. Můžete ale najít celou řadu programů pro převod souborů s méně známými formáty.

9. Online bankovnictví

Kdo s sebou potřebuje nosit šekovou knížku, když žijeme v digitální době? Velké banky mají velmi intuitivní online bankovní systémy a mobilní aplikace. Můžete své finance spravovat kdekoliv, pokud máte připojení k internetu. Namísto čekání v dlouhých frontách na vašich místních pobočkách.

10. Vlastní propagace

Některé firmy si své uchazeče o zaměstnání prověřují prostřednictvím Google vyhledávání a sociálních sítí. A protože 94% uživatelů klepne na první odkaz na stránce výsledků, je ve vašem nejlepším zájmu, aby se zobrazil ten, na němž jsou o vás jen pozitivní informace. Co to znamená? Vygooglete si své jméno a zjistěte, co se objeví na první stránce. Pokud vidíte něco problematického, naučte se, jak to opravit. Kromě zřízení vlastní webové stránky, která by obsadila první pozici, byste si měli hlídat obsah na svých profilech na sociálních sítích. Pokud existuje něco, co byste nechtěli, aby váš potenciální zaměstnavatel viděl (např. fotky na Facebooku), ujistěte se, že jsou tyto informace zcela soukromé.

Zpracováno podle: mashable.com

Komentáře

 • ING

  s cloudom absolutne nesuhlasim, ja v nom buducnost nevidim… svoje udaje mam zalohovane na niekolkych diskoch a na svojom servery, takze nemam problem sa k nim dostat nech som kde som

  • Aneta Dufková

   Fajn řešení. Ale teď vážně. Kolik běžných lidí má svůj vlastní server?
   A budoucnost v cloudu? Také se mi nechce věřit, že by to jednou mohlo dospět až k tomu, že budeme většinu aplikací používat jen online. Ale když oni do toho všichni vkládají takové naděje…

 • Doména třetího radu musí byt na placeném webhostingu? Od kdy?

  • Sorry, druhého.

  • Pavel Novotný

   Samozřejmě nemusí lol

   • PatrikLaj

    To se vsak take v clanku nikde nepise, ze lol

 • Pavel Novotný

  Článek na mě působí opravdu celkem zcestně. Existuje mladý produktivní člověk, který nemá styk a zkušenost s více než 50% zmíněných bodů? Naprosto výjimečně. Možná tak něžné pohlaví, tam asi ano… Pak jsou ale znalosti informatiky na velice žalostné úrovni

  • Znam absolventy VS, kteri zjistili az pri vykonu povolani, ze email obsahuje prilohu, lidi, co strihat videa skutecne neumi (protoze to nikdy nepotrebovali umet – vcetne me).

   Kdyz absolvent prijde nastoupi do firmy, Wi-fi mu tam nastavi ajtak, vlastni propagaci nepotrebuje (protoze ani nevi, proc by to mel delat), takze ani nevi, co to je domena, hosting. O Dropboxu ci Google Docs neslyseli, protoze ve firme frci vlastni interni systemy a nebo MS Outlook. Mam pokracovat? :-)

Nahoru