Neobyčejný krok amerického prezidenta: Obama vetoval zákaz prodeje výrobků Applu

Neobyčejný krok amerického prezidenta: Obama vetoval zákaz prodeje výrobků Applu

Americký prezident Barack Obama využil svého prezidentského veta k neobvyklému kroku: aby zrušil zákaz prodeje některých typů iPhonů a iPadů. Tento zákaz prodeje byl důsledkem vítězství Samsungu ve sporu o patenty.

Apple a Samsung spolu již delší čas válčily o patenty na globální úrovni. V červnu americká Komise pro mezinárodní obchod usoudila, že některé starší typy iPhonu a iPadu okopírovaly designové prvky Samsungu a zakázala jejich dovoz do Spojených států a následný prodej.

Americký zástupce pro obchod Michael Froman nicméně vybídl vládu k vetu tohoto zákazu kvůli obavám, že držitel patentu získá přílišnou moc na trhu, budou poškozeny zájmy zákazníků a také zdravá soutěž.

Válka mezi Applem a Samsungem se nejspíš ještě vyostří

Apple se proti zákazu dovozu svých zařízení pochopitelně ohradil. Samsung nabídl Applu možnost zakoupit licenci na patentované prvky, ale Apple tuto možnost zamítl.

Samsung nemůže proti vetu vznést následky, ale je možné a také se očekává, že v reakci na tento krok vlády zvýší svůj nátlak na Apple ohledně dalších údajně okopírovaných prvků. Nálada mezi oběma rivaly na poli moderních technologií tak zůstává hluboko pod bodem mrazu.

Zdroj: https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-08/04/obama-veto

Zdroj obrázku: https://diit.cz/sites/default/files/images/3988/samsung_apple_big_bang.jpg

Komentáře

Nahoru