Dnes vyšlo 15 článků

Neobvyklý trest pro piráta. Jeho video musí mít 200 tisíc zhlédnutí, jinak zaplatí 6 milionů

S tříletou podmínkou odešel od litoměřického soudu Jakub F., který internetové populaci umožňoval nelegální kopírování programů, her a filmů. Počítačové společnosti požadovaly odškodné ve výši téměř 6 milionů korun. Nicméně, nakonec je trest trochu jiný. Firmy s Jakubem natočily video a nyní musí třicetiletý muž získat alespoň 200 tisíc zhlédnutí, jinak bude muset odškodné zaplatit v plné výši.

Počítačovému pirátovi byl vyměřený velice neobvyklý trest. Namísto pokuty ve výši téměř 6 milionů korun, kterou by pravděpodobně splácel do konce svého života a nikdy nesplatil úplně, musí třicetiletý skladník získat 200 tisíc zhlédnutí videoklipu na internetu. Videoklip prezentuje jeho životní příběh a podvody, pod kterými se podepsal.

Pakliže Jakub nezíská potřebný počet diváků, musí firmám protipirátské organizace BSA zaplatit odškodné konkrétně 5,7 milionu korun. Pro jeho štěstí, nedostal žádný časový limit pro splnění tohoto úkolu.

„Škodu budu moci uhradit mimosoudně, pokud můj příběh pošlete dál. Třeba jsem nasdílel právě vám, pomozte mi teď dosáhnout dvě stě tisíc zhlédnutí,“ vyzývá muž ve videu.

Video zobrazuje, jak Jakub umožnil uživatelům webu nelegálně stahovat kopie počítačových programů, her a filmů. Policie si pro Jakuba přišla přímo do práce, přestože se domníval, že jako malá ryba bude pro policii nezajímavá. Nelegální kopie poskytoval veřejnosti celkem osm let a mezi kopiemi se našly například operační systémy Windows 7 a Windows 8.

Pakliže chcete zhlédnout video, najdete ho na webu www.mojepiratstvi.cz, na sociální síti Facebook a dokonce na YouTube.

„Sdílením to začalo, sdílením to může skončit,“ přesně tak končí video Jakuba.

mojepiratstvi

Jakub F. ve svém videoklipu

Tři roky v podmínce

Jakub F. má tříletou podmínku a přišel o svůj počítač, externí harddisk a DVD nosiče.

„Firmám sdruženým v BSA způsobil škodu v hodnotě nad pět milionů korun. Značnou škodu způsobil také dalším poškozeným firmám, jejichž autorská práva sdílel nelegálně,“ řekl Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

„Sdílel nelegálně software, hry a filmy. Stahovaly si to tisíce lidí, možná desetitisíce. Nyní na oplátku sdílí svůj neslavný příběh počítačového piráta, který má varovat ostatní piráty porušující zákon,“ dodal Jan Hlaváč.

„Myslel jsem si, že nedělám nic špatného. Říkal jsem si, že velkým firmám to přece neublíží. Nechtěl jsem za to přece ani peníze, dělal jsem to pro zábavu. Cítil jsem se ve warez komunitě dobře, něco jsem znamenal,“ řekl Jakub.

Analýza protipirátské organizace BSA ukazuje, že v České republice používá nelegálně počítačové programy až 34 % uživatelů. Roční ztráty tak činí na 3,6 miliardy korun. Mezi nejčastější nelegálně používaný software patří operační systémy, kancelářské a grafické programy, antiviry a počítačové hry.

Zdroj / Foto: Aktuálně

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru