Dnes vyšlo 15 článků

Není kouření bez ohně: nová cigareta IQOS do hospod a na zastávky může

Není kouření bez ohně: nová cigareta IQOS do hospod a na zastávky může

Nejen vynalézaví Češi hledají mezery v zákonu zakazující kouření, ale i gigant na výrobu cigaret Phillip Morris: do vývoje bezkouřové cigarety známé pod názvem IQOS investoval již tři miliardy dolarů. Letos na podzim ji začne prodávat i v České republice.

Definice Ministerstva zdravotnictví říká: „kouření zahrnuje držení zapáleného tabáku nebo čehokoliv zapáleného, co obsahuje tabák, nebo držení jakékoliv zapálené látky ve formě, ve které může být kouřena“. Není proto divu, že pár chytrých hlav se dalo dohromady a vymysleli přístroj, který supluje funkci cigarety v tom, že do plic kuřáka dostane nikotin. Vedle elektronické cigarety zahřívající tzv. liquid, který může či nemusí obsahovat nikotin, cigarety IQOS zahřívají nikotinovou tyčinku, která produkuje aerosol – páru  s obsahem nikotinu, ovšem  bez dehtu a dalších zplodin vznikajících při kouření normální cigarety. Fígl je v tom, že v přístroji nevzniká oheň a tudíž nejde o kouření.

Kdo nerad postává u popelníku na ulici, se může těšit na podzim 2017, kdy firma Phillip Morris přinese přístroj IQOS na český trh, případně již nyní může zakoupit od necelých dvou tisíc Kč na německém  Amazonu. Firma žhavou novinku bez kouře prodává již v 25 zemích světa.

IQOS_02

Během dvou let doplní továrny na výrobu IQOS v Malajsii a Itálii také továrna v Drážďanech, která nabídne práci pěti stům lidí.  Ve hře je dále i Kutná Hora, kde sídlí česká centrála původně britské firmy s více než stoletou tradicí ve výrobě kuřiva. Zda i tam se bude vyrábět, rozhodne zájem kuřáků o tuto zdravější alternativu k cigaretě. Zkratka IQOS (čti ájkous) znamená I quit ordinary smoking –přestávám kouřit obyčejně.

Cigareta bez kouře prozatím není zatížena vysokou spotřební daní, jako ta klasická, nicméně již nyní odpovědné české i evropské úřady pracují na změně. Zákon o zákazu kouření však toto zařízení z hospod nevyhání.

IQOS

Zdroj/foto: https://vaping360.com/iqos-phillip-morris/

 

Komentáře

Nahoru