Nenechte se okrádat! Podvodný e-mail Vám může vyprázdnit konto i poškodit počítač!

Internetoví zloději opět útočí! České e-mailové stránky brázdí zhruba od začátku dubna nový typ podvodného mailu. Okrádá lidi o tisíce až sta tisíce, obsahuje viry poškozující počítače adresátů. Čtěte proto pozorně následující řádky. Poradíme Vám, jak nenaletět!

Mail je odesílán z adresy bank@diseven.cz.

Odtud plyne první zásada: E-maily z této adresy raději vůbec neotvírat! 

Je jasné, že někdy si na naší radu nevzpomenete, nebo Vám to prostě nedá…

Podvodnou zprávu pak poznáte poměrně snadno. Text e-mailu budí od začátku nedůvěryhodný dojem. Obsahuje překlepy a pravopisné chyby. Nabádá k uhrazení dlužné částky na osobní účet banky, které je adresát klientem. V závěru je napsáno smyšlené jméno a telefonický kontakt.

Text e-mailu zní zhruba takto:

Vážený zákazníku,
Jsme velmi rádi, že jste vyuziváli produktu z naší banky.
Dovolujéme Vás upozornit, že k 25.04.2014 dlužné částky na osobní účet ve vysi #1600579262260 5482.43 Kč. Nabízíme vám dobrovolně uhradit pohledávku v plné výši do 24.05.2014.

Dobrovolné uhrazeni pohledávky a dodrženi smlouvy #9C9447215281545B2 umožňuje Vám:
1) Dodržet pozitivní úvěrovou historii
2) Vyhnout se soudním sporům, placení poplatků a jiných soudních nákladů.

V případě prodlení uhrady pohledávky 5482.43 Kč v souladu s platnými právními předpisy, jsme oprávněni zahájit právní sankci na základe pohledávky.

Kopie smlouvy a platební údaje jsou připojeny k tomuto dopisu jako soubor „smlouva_9C9447215281545B2.zip“

S pozdravem,
Vedoucí odboru vymahani pohledávek
Barbora Augustinová
+420 604 423 633

Pokud byste ani po tomto přečtení nepoznali, že tu něco nehraje, před zaplacením údajného dluhu byste zřejmě tuto osobu zkontaktovali. Buďto by Vám telefon nezvedl nikdo, nebo někdo, kdo rozhodně není vedoucí odboru vymáhání pohledávek. Šlo by nešťastníka, jehož číslo bylo zloději náhodně vygenerováno. Takovému člověku se život změní v telefonické peklo. Budou mu volat stovky naštvaných klientů banky dožadující se vysvětlení, proč mají platit až statisícový dluh. Pravděpodobně Vám telefon hned položí, nebo nebude vědět, která bije.

Druhá rada tedy zní: Po otevření mailu nic neplatit, nikam nevolat, ihned mazat!

K e-mailu je navíc přidána příloha. Lákavě vypadající ikonka (logo Kč) vybízí k jejímu otevření. Nedělejte to! Soubor je infikovaný a zavleče Vám do počítače viry, které poškodí Váš počítač. Za jeho záchranu a odvirování zaplatíte pěkných pár tisíc v počítačovém servisu.

Ještě jednou důrazně upozorňujeme: Přílohu za žádnou cenu neotvírat!

Je možné, že už „jdeme s křížkem po funuse“, tedy že jste již těmto podvodníkům naletěli a údajný dluh zaplatili. Jako bonus jste si navíc zamořili počítač virem.

I pro Vás máme radu: Vše nahlaste Policii ČR! Čím více oznámení, tím větší šance odhalení pachatelů! 

Chápeme, že se se svým počinem nechcete nikde chlubit. Naděje však umírá poslední! Pokud by byli zloději dopadeni, máte nárok na náhradu škody. Ta by Vám alespoň částečně vynahradila způsobenou újmu.

…A teď už víte, jak na to!

 

 

 

Komentáře

Nahoru