Nenávistné projevy na Twitteru jsou četnější od doby převzetí Muskem

Nenávistné projevy na Twitteru jsou četnější od doby převzetí Muskem

Lidé, kteří sledovali „nenávistné projevy“ veřejných tweetů, zjistili známky rostoucí toxicity – ještě předtím, než Elon Musk zrušil omezení Trumpa a dalších osobností, které vyvolávají rozkol ve společnosti.

Elon Musk minulý víkend obnovil účet Donalda Trumpa na Twitteru a zrušil tak zákaz, který mu byl uložen v lednu 2021 poté, co byly jeho příspěvky považovány za podněcování k násilí. Trump svůj účet nezačal znovu používat, ale výzkumníci sociálních médií již několik měsíců varovali, že jeho návrat by mohl přinést vlnu rozdělení a dezinformací na této platformě. I bez jeho kontroverzní přítomnosti nová analýza milionů tweetů ukazuje, že pod Muskovým vedením se na Twitteru zviditelnily nenávistné projevy.

Výzkumníci ze skupiny Digital Planet při Tuftsově univerzitě sledovali nenávistné projevy na Twitteru před Muskovým převzetím společnosti a po něm na konci října. Použili k tomu datový tok, který platforma poskytuje a který je známý jako firehose – kanál všech veřejných tweetů, lajků, retweetů a odpovědí sdílených napříč platformou. Stejný přístup skupina použila již v předchozích studiích, včetně studie zabývající se toxicitou na Twitteru v období kolem amerických voleb v polovině volebního období.

Aby výzkumníci mohli studovat, jak Muskovo vlastnictví změnilo Twitter, prohledali tweety zveřejněné mezi 1. březnem a 13. listopadem letošního roku a shromáždili 20 nejpopulárnějších – určených kombinací sledujících, lajků a retweetů – s klíčovými slovy, která by mohla naznačovat anti-LGBTQ+, rasistické nebo antisemitské záměry. Poté prověřili jazyk těchto tweetů v každé z těchto tří kategorií a pokusili se posoudit jejich skutečný záměr.

Za měsíce před Muskovým převzetím považovali výzkumníci pouze jeden tweet z trojice 20 nejlepších za skutečně nenávistný, v tomto případě proti Židům. Ostatní buď citovaly nenávistné výroky jiné osoby, nebo použily příslušná klíčová slova nenávistným způsobem. V týdnech po Muskově převzetí Twitteru stejná analýza zjistila, že nenávistné tweety se mezi nejoblíbenějšími tweety s potenciálně toxickým jazykem staly mnohem významnějšími. U tweetů, které používaly slova spojená s anti-LGBTQ+ nebo antisemitskými příspěvky, bylo nyní sedm z dvaceti nejčastějších příspěvků v každé kategorii nenávistných. U populárních tweetů s použitím potenciálně rasistického jazyka byl jeden z 20 nejlepších příspěvků vyhodnocen jako nenávistný.

„Toxicita Twitteru se po vstupu Muska do této budovy výrazně zvýšila,“ říká Bhaskar Chakravorti, děkan globálního obchodu na Fletcher Business School na Tuftsově univerzitě a předseda společnosti Digital Planet, která analýzu provedla.

Musk také soustavně prohlašoval, že chce na platformě více „svobody projevu“, což bylo vnímáno jako podpora pravicovějších a agresivnějších tweetů. Kromě obnovení Trumpova účtu minulý víkend zrušil také zákazy pravicového provokatéra Jordana Petersona, konzervativní satiry Babylon Bee a Kanye Westa, který byl zakázán za antisemitské komentáře. Poté, co Musk převzal kontrolu nad Twitterem, Yoel Roth, tehdejší šéf společnosti pro důvěru a bezpečnost, uvedl, že platforma dosáhla pokroku při zmírňování nárůstu nenávistných tweetů, odstranila 1 500 účtů a snížila viditelnost těchto příspěvků.

Zdroj, foto: wired.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru