Nenakupujte zbytečně v drahé kamenné prodejně, když e-shopy jsou levnější

Nenakupujte zbytečně v drahé kamenné prodejně, když e-shopy jsou levnější

Za pár dní  dní už opět začíná vaše nenáviděná škola, zapomeňte na krásu spolužaček a učitelek, jste-li kluci a negačně  jste-li holky a věnujte se pouze studiu a ne pitomostem.

Milé studentky a studenti uvědomte si, že bez vysokoškolského vzdělání stvrzeného červeným diplomem skončíte v oranžové reflexní vestě s napichovátkem, lopatou,  koštětem  a pojízdnou popelnicí a budete sbírat bordel v parcích a psí  hovínka !

Jsem ukázkový příklad, že čím má člověk nižší vzdělání tím víc s ním zaměstnavatelé vytírají podlahu - nebyl jsem zaměstnán.

Článek není o moralizování, nýbrž dává rady jak si objednat školní pomůcky a učebnice včetně pracovních sešit v e-shopech, kde to někdy i s poštovným vyjde levněji, než v knihkupectví, kam chodíte koukat na hezkou prodavačku, protože umí plavat než objevovat knižní novinky z populárně naučné a odborné literatury.

Na vyhledávání cen zboží v e-shopech slouží servery jako www.heureka.cz, www.zbozi.cz. Dokonce tam jsou i zákaznické recenze, jenže musím upozornit, že ne vždy je to objektivní.

K vypočítání celkové ceny ještě budete potřebovat papír nebo kalkulačku nebo tabulkový kalkulátor z kacelářského balíku LibreOffice, který je zdarma (pro doplnění existují i online verze např. od Google, či Microsostu na jejich webových úložištích).

Vytvoření tabulky cen v LibreOffice Calc

V LibreOffice Calc si vytvoříte tabulku, kde v buňkách A1, bude popisek Zboží/Eshop. V buňkách B1, C1, D1, E1 si budetet postupně připisovat názvy e-shopů jak vám budou vyhledávače vyhledávat nejlevnější zboží, které do školy sháníte Do buněk A2, A3,A4, A5 si vypíšete seznam zboží, který potřebujete do školy zakopit

1) Do vyhledávače cen zadejte název učebnice nebo pomůcky, kterou potřebujete do školy, např. strojnické tabulky

2) Do buňky A2 v tabulkovém kalkulátoru LibreOffice Calc si napište totéž co hledáte ve vyhledávači cen, např. Strojnické tabulky

3) Do buněk B2,B3,B4 si opište ceny z e-shopů ve kterých rádi nakupujete a máte je proklepnuté.

Pro další artikl do školy se vraťte na bod 1) jen s tím rozdílem že pro druhý artikl použijete buňku A3 pro název, třeba Technické kreslení a ceny si opíšete do buňek B3,C3,D3, …

Dejme tomu, že jste vyčerpali nákupní seznam na buňce A6. Vynecheme řádku a do buňky A8 napíštete Doprava a do buněk B8,C8,D8 si opíšete ceny vámi zvolené dopravy v e-shopech

Opět vynecháme řádku a do buňky A10 napíšete CELKEM

Teď nastane to nejtěžší co je sečtení

Do buňky B10, napíšete pro LibreOffice rovnítko a začnete psát adresy buněk ve sloupci a řádku se znaménkem + tedy pro první e-shop, nadepsaný v buňce B1 bude vzorec v buňce B10 následující =B2 + B3 + B4 + B5  + B6 + B8…

Všimněte si že je vynechána buňka B7, protože 7 řádek je vynechán pro snaží orientaci v tabulce.

U druhého e-shopu bude vzorec stejný jen první písmeno bude jiné a to C, tedy =C2 + C3 + C4 …

Rovnítko musí být součástí vzorce. Tím tabulkovému kalkulátoru LibreOffice Calc řeknete že se jedná o výpočet.

Samozřejmě to jde udělat pomocí vestavěné funkce SUM, jenže ne každý z vás umí s tabulkovým kalkulátorem pracovat a nechci riskovat, že něco špatně zadáte a pak vám vyjde nějaký nesmysl a zybtečně zvolíte drahý e-shop, tak jsem zvolil sice zdlouhavější postup, ale více názornější.

Rozklikněte prosím obrázek

tabulka-libreoffice-calc-ceny-eshopy

Ve sloupci A vidíte příklady zboží (Strojnické tabulky, Technické kreslení, …). Ve sloupcích B vidíte zástupce e-shopů.

Zeleně jsem označil nejlevnější e-shop a červeně e-shop nejdražší

V poli  vedle ikonky rovnítka, suma vidíte vzorec, který jsem výše napsal.

Doplňující rozšiřující poznámky:

U některých e-shopů při určité ceně objednávky dává poštovné zdarma nebo se slevou. Pro jednoduchost jsem tento fakt do článku nezahrnoval.

Také je možné pokud v nějakém e-shopu nakupujete pravidelně tak máte rovněž věrnostní slevu. Pro zobrazení vaší konkrétní slevy nemůžete použít porovnávač cen, ale musíte se na e-shop přihlásit pod svým loginem a ceny si dohledat v katalogu na e-shopu.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

 • ms

  „…Jsem ukázkový příklad, že čím má člověk nižší vzdělání tím víc s ním zaměstnavatelé vytírají podlahu – nebyl jsem zaměstnán…“ ProtoŽe neumíte ani to, co by měl znát vyučený elektrikář a ani co by měl vědět maturant! Chování a vůbec vystupování a základní hygienické návyky raději nezmiňovat, že?
  Pokud pominu ten blábol, pak tabulka je příkladem, jak naprotiv proklamacím toho moc neumíte. Uživatel by například použil na sečtení sumu, atd…

  • jenda

   Má pravdu ten člověk.

  • Halamus

   Přesně, právě při použití sčítání namísto sumy je riziko chyby velké, stačí něco přehlédnout nebo se ukliknout a vyjdou nesmysly.

   Tohle je taky perla: „U druhého e-shopu bude vzorec stejný jen první písmeno bude jiné a to C, tedy =C2 + C3 + C4 …“ Jak to udělají to chudáci, o kterých Koleso píše, že „ne každý z vás umí s tabulkovým kalkulátorem pracovat“. Už je vidím, jak přepisují písmenka.

 • Rumcajs

  1. Už dlouho jsem neviděl tak složitě a nesrozumitelně napsanou primitivní ukázku.
  2. Už úvod jasne napověděl vztah autora ke škole – je mi jenom divné, že to generalizuje.
  3. Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem. Každý se tváří jako suvenýr, ale vrátí se mu to jako buzerant! VIce versatilka, má používat jenom konektivitz, které je schopen absorbovat ve frejmu svých kognitivních procesů.

 • hhhh

  To si opravdu děláš srandu. Takovou primitivní tabulku snad zvládne i absolvent základní školy, a ještě by to dělal lépe. A ještě o tom napsat článek, tím se jen víc zviditelňuješ ve špatném světle. Ty vzorce nemusíš znova psát, Excel umí při kopírování brát v potaz relativní adresy buněk a patřičně změní ty písmenka nebo číslice, nebo si to mlžeš podle potřeby zamknout ($C$4, C$4, $C4). A na sčítání více buněk se používá SUMA, A to vybarvení buněk podle nějakých kriterií (ty výsledky u tebe), to se nedělá ručně, na to se dá použít podmíněný formát.

  • Existují i lidé co tabulkový kalkulátor nikdy v životě neviděli

   • hhhh

    Ano, existují. Ale ne mezi mladými lidmi. Tyhle primitivní základy se dnes učí snad už na základní škole. A tou funkcí SUM je to naopak jednodušší a bezpečnější. +automatický formát – hned vidí nejvyšší a nejnižší cenu, nedojde k omylu. Názorný příklad Ok, k tomu popsat tu funkci SUM. I začátečník by to zvládl, nic složitého.

Nahoru