Dnes vyšlo 15 článků

Nemožné: Aplikace pro komunikaci bez mobilní sítě i internetu

Nemožné: Aplikace pro komunikaci bez mobilní sítě i internetu

Jak asi všichni velmi dobře víme, možná i ze svých zkušeností, chatovací aplikace jsou v současné době hodně populární. Existuje spousta aplikací, jejichž tvůrci doufají, že se dočkají podobného úspěchu jako WhatsApp. Většina z nich si je dost podobná. Avšak objevila se i jedna, která je naprosto originální. FireChat, který byl představený teprve před pár dny, totiž funguje, i když nejste připojení k mobilní síti a nemáte ani připojení k internetu.

Pro začátek však musíme uvést, že to není nic pro majitele smartphonů s operačním systémem Android. Funguje to zkrátka jen v rámci iOS a to přesně ještě jen ve verzi iOS 7. Aplikace sice může využívat Wi-Fi, ale vystačíte si také klidně jen s Bluetooth. Jak zřejmě tušíte, rozsah Bluetooth nedosahuje žádných závratných výšin (maximálně tak 100 m), ale věřte tomu nebo ne, s rostoucím počtem uživatelů roste i dosah. Zařízení s nainstalovanou aplikací totiž fungují jako součást sítě a mohou rozesílat zprávy ještě dál.

firechat-screenshot

Všechny předchozí podobné aplikace spoléhaly na to, že uživatelé budou na stejné Wi-Fi síti. S FireChat ale budete moci být kdekoliv bez připojení a stále si budete moci psát s lidmi kolem sebe. Kromě textu si můžete posílat i obrázky. A odesílat je můžete buď všem ve vaší síti, nebo jen jednomu uživateli.

V případě, že se kolem vás nenachází nikdo s aplikací, přichází už na řadu internetové připojení. V takové situaci již prostě není jiného východiska.

Zůstaňte anonymní

Výhodou ale rovněž je, že nepotřebujete naprosto žádný uživatelský účet. Není třeba se přihlašovat, takže můžete klidně zůstat anonymní. Když si to představíte v reálném životě, je to vážně užitečné. Třeba v případě, že jste na stadionu, fandíte svému oblíbenému týmu, ale zrovna si píšete s někým z nepřátelských fanoušků. Ano, výborně by se aplikace měla používat právě na velkých akcích, konferencích, festivalech, ve třídě nebo dokonce i na rande. I když to už zase směřujeme k tomu příšernému fenoménu dnešní doby, že se spolu lidé nedokáží normálně bavit.

Pokud chcete aplikaci vyzkoušet, najdete ji na AppStore. Bohužel jen v angličtině, japonštině a čínštině. A pokud toužíte po verzi na Android, zřejmě si budete muset ještě pěkně dlouho počkat. Android totiž nemá vestavěný Multipeer Connectivity Framework, na němž aplikace funguje.

firechat

FireChat je ke stažení na AppStore

Tak jako tak se uvidí, jaký bude mít úspěch. Zdá se to jako dobrý nápad. Přece jen totiž ještě na světě existují místa, kde je špatný signál. Nebo to můžete využít při dovolené v zahraničí, když máte drahé sms zprávy. FireChat nicméně, jako všechny ostatní aplikace, čelí neuvěřitelně přeplněnému trhu. Ale je výjimečný, takže by se mu mohlo dařit. Jak napsal jeden z komentujících na AppStore, je to zajímavá aplikace, která rozhodně má potenciál.

Zdroje: TechCrunch, The Verge, obrázky: AppStore, Flickr – Mark Jackson

Komentáře

Nahoru