Dnes vyšlo 15 článků

Nemocnice ve Velké Británii čelí obrovskému kyberútoku

Lékaři ve Velké Británii jsou znovu odkázáni na papír a pero. Jejich počítače totiž napadl ransomware, který řádí také v několika dalších světových zemích. Nemocnice proto odmítají pacienty, pozastavují operace a vzkazují všem, ať přichází pouze v případě opravdové nouze.

Problémy se objevují také v Rusku, Vietnamu, Itálii, Číně, Španělsku nebo USA. Podle analýzy Kaspersky Lab bylo zasaženo téměř 80 zemí a proběhlo více než 45 000 útoků. Například ve zmiňovaném Španělsku byla afektovaná telekomunikační společnost Télefonica. Žádná jiná země se ovšem nedostala do takových potíží jako Velká Británie.

Jedná se o ransomware

Téměř 20 nemocnic z národní zdravotní služby (National Health Service – NHS) momentálně trápí zakódované počítače. Napadl je škodlivý ransomware, což je typ viru, který požaduje výkupné za opětovné zprovoznění stroje. Počítač se prostě zamkne a nelze na něm nic dělat. Navíc zobrazuje odpočítávání času až do chvíle, kdy budou odstraněna všechna uživatelská data. Výměnou za odblokování hackeři žádají 300 dolarů v Bitcoinech.

C_obo6AXYAEW6ZR

Odpočítávání běží

Ransomware se zaměřuje pochopitelně na systémy Windows. Konkrétně ale na starší a nepodporované Windows XP, například sedmičky jsou proti němu odolné. Na 90 % počítačů v NHS přitom běží právě systém Windows XP, jemuž skončila podpora před dvěma a půl lety.

Započal to jeden e-mail

Podle zdroje z NHS vše začalo včera kolem půl jedné odpoledne. Někdo otevřel škodlivou e-mailovou přílohu a už to bylo. Popsal, že všichni v nemocnici dostávají spoustu spamu, a tak jsou nabádáni, aby další e-maily neotevírali.

Další zaměstnanec nemocnice v Essexu uvedl, že se u nich problém objevil asi ve dvě odpoledne. Vytáhli síťové kabely a odpojili telefony. Na jednom z počítačů se objevila ona zpráva, že všechny soubory budou za dvě hodiny vymazány, pokud nezaplatí 300 dolarů v bitcoinech.

V nemocnicích panuje zmatek

Pacienti, kteří po poledni do některé z infikovaných nemocnic přišli, museli čekat dlouhé hodiny. Bez všech dat uložených v počítačích jsou doktoři nahraní. V mnohých případech tedy pacienty raději poslali jinam. Stejně tak musely být pozastaveny operace, spousta z nich se bez počítače neobejde. Vykonávány jsou jen ty urgentní.

nhs-midessex

Do nemocnice choďte jen v případech opravdové nouze

Aktuální vývoj kauzy můžete sledovat na The Guardian.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru