Neměl by BAN na IP adresu posvětit soud ?

Určitě jste již zaslechli termíny na internetu termín “banán”. Oficiálně se to nazývá BAN a je to překlad z angličtiny a znamená zákaz. Pro Vás jako uživatele to znamená, že se nedostanete na webový server třeba nějakého fóra.

Administrátoři tento způsob “trestu” používají za porušení pravidel, např. psaní mimo téma tzv. Off-topic, opět anglické sousloví, urážky ostatních diskutujícím, vulgarity, odkazy a obrázky na nezákonnosti a podobně.

Na webových fárech je možnost zabanovat jak účet (to že Vám to hodí hlášku typu, nelze se přihlásit pro neplatné uživatelské jméno nebo heslo), ale i tak, že se nedostanete přímo na server, tedy blokace IP adresy a pro Vás uživatele to vypadá následovně že po napsání www.server.domena to hodí chybu 403 nebo nějaká hláška o blokování nebo “čistá obrazovka”. Záleží na nastavení daného webového serveru.

IP adresa je ve světě počítačových sítí a internetu se říká síť sítí něco jako poštovní směrovací číslo města nebo číslo popisné u budovy. Je to číselné označení počítače v počítačové síti a číselné proto, že počítač rozumí vnitřně jen číslům (sice třeba www.seznam.cz je psán slovy, ale aby Vám Internet Explorer seznam načetl tak se to musí stejně přepsat do číselné podoby (to mají na starosti DNS servery u vašeho poskytovatele internetového připojení tzv. providera), ale o tom někdy příště (mimochodem, stejně se nazývá jedna hezká písnička od české jedné z nejznámějších rockových kapel Katapult)

Napsal jsem, že IP adresa je to označení počítače, ale ono to je ve skutečnosti složitější, protože pod IP adresou může být i server, pod kterým jsou další počítače (sice mají také IP adresy, ale s jiným pravidlem číslování).

Tak dost technického úvodu a k vlastní úvaze.

jak jsem již napsal, pod IP adresou nemusí být konkrétní uživatel, ale klidně celé město. Záleží na nastavení sítě providera. Takže když nějaký administrátor fóra dá banána na IP adresu může znepřístupnit fórum půlku města, protože neví zda je IP tzv. veřejná (to znamená že si u svého providera připlatíte a budete mít vlastní IP, např. pro svůj webový server, když si nechcete platit hosting) nebo neveřejná a může se i měnit dle potřeby providera, tzv. dynamická IP.

Vtip je v tom, že když se nelze dostat na webový server jako celek, tak se nelze ani dostat na stránku s kontakty a napsat adminovi email, že je problém, pokud blokl IP sdílenou s více uživateli a nevinní lidé co na fóru bordel nedělali nemůžou nic.

Neměl by toto zbytečně silné řešení blokace IP adresy, když není jisté, zda se jedná o veřejnou nebo dynamickou posvětit soud, když admin fóra nemá možnost zjistit zda se jedná o IP soukromou, tedy veřejnou nebo dynamickou ?

Svoboda projevu

A ještě je tu druhý argument o svobodě projevu.  Je rozdíl když píše někdo příspěvky, kde není kromě spojek, a předložek jediné slušné slovo, nebo nějaké rasistické texty nebo když má  jiný názor, nebo rozvine myšlenku předřečníka, i když se to netýká přímo tématu, tak může moderátor příspěvek přesunout do jiné sekce nebo dát dočasně práva uživateli, aby po sobě “uklidil”.

Smazání vlákna je nehoráznost, protože tím se smažou i příspěvky ostatních, které nemuseli porušit žádné pravidlo.

Navíc existuje svoboda projevu daná ústavou. viz citace:

Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
(5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

Nahoru