Dnes vyšlo 15 článků

Německo přichystalo svým obyvatelům vánoční překvapení

Německo přichystalo vánoční překvapení. Tamní obyvatelé budou mít během vánočních svátků elektřinu zdarma. V nejbližších dnech se předpokládá zvýšení výroby větrných elektráren, přičemž cena elektřiny k dnešnímu dni dosáhla záporných hodnot. Dalšími faktory, proč si země může dovolit toto gesto, jsou teplé počasí a snížená poptávka během svátků.

Výroba německých větrných elektráren dosahuje rekordních hodnot. Zároveň se předpokládá, že denní teploty se budou pohybovat od 9 °C, což je vyšší denní teplota než obvykle. Z těchto důvodů cena elektřiny může zůstat pod nulou nejen několik hodin, ale i několik dnů.

germany-wind-power-christmas

Zdroj: Inhabitat

„Negativní ceny jsou způsobené sníženou poptávkou po elektrické energii během prázdnin, neboť jsou zavřené továrny a lidé odjíždějí na dovolenou či za rodinou. V letošním roce nastalo mnohem méně výpadků v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Očekává se, že výroba elektřiny z větru bude vysoká,“ řekl Elchin Mammadov, analytik společnosti Bloomberg Intelligence.

Podle větrného modelu agentury Bloomberg se předpokládá, že v neděli 25. prosince 2016 stoupne výroba na 31,3 gigawattů. Vrcholu 33,7 gigawattů by mohla výroba dosáhnout 27. prosince 2016. Jeden gigawatt vystačí k zásobování dvou milionů domácností. Vysoká činnost větrných elektráren může mít na svědomí to, že němečtí operátoři sítí budou mít problémy při přenosu ze severního Německo do jižního Německa. Kvůli negativním cenám jsou výrobci energií nuceni vypnout elektrárny, snížit dodávky či zaplatit spotřebitelům za odběr z jejich rozvodové sítě.

To není poprvé, kdy ceny elektrické energie šly do mínusu. Například na Štědrý den v roce 2012 byla cena elektrické energie minus 56,87 euro za megawatthodinu. Dále v období Vánoc v roce 2013 byla cena elektřiny minus 10,95 euro za megawatthodinu.

Zdroj: Inhabitat, Bloomberg

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru