Německo sestavilo etické pokyny pro samořídící auta, upřednostní lidský život před zvířecím

Současným trendem v automobilovém průmyslu je autonomní technologie. Z tohoto důvodu se rozhodla německá vláda přijmout směrnici pro samořídící vozidla, která bude upřednostňovat hodnotu a rovnost lidského života před majetkem a zvířat. Pokyny, které představil etický výrob pro automatizovanou jízdu, zdůrazňují, že samořídící automobily musí udělat co nejmenší škody, pokud se dostane do situace, kdy má zasáhnout člověka.

Dále pravidla stanovují, že nesmí člověka diskriminovat na základě věku, pohlaví, rasy, postižení či jakýchkoliv jiných pozorovatelných faktorů. Jinými slovy, autodiagnostika musí být naprogramována tak, aby pochopila rovnost lidského života.

Otázka, koho by mělo auto zabít, pokud se dostane do situace, která skončí smrtí, se nazývá Trolley Problem. Je to etická diskuze, která trvala více než šedesát let. Etikové pohrdají otázkami, zda je omluvitelné zabít dva starší lidi pro záchranu jednoho dítěte nebo zabít muže s dítětem pro záchranu těhotné ženy a podobně. Institut MIT dokonce vytvořil hru, ve které můžete otestovat vlastní etickou předispozici v dané situaci.

MIT

Podle německých pravidel by mělo autonomní vozidlo konat tak, aby to osobu bolelo co nejméně bez ohledu na věk, rasu a pohlaví. Avšak zůstává nejasné, jak by automobil určil velikost škody, kterou způsobí.

Bez ohledu na to, že země očekává čistý přínos z této technologie, etická komise uvedla, že systém samořídících vozidel sníží celostátní nehodovost způsobenou lidským faktorem.

Zdroj: World Economic Forum

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru