Dnes vyšlo 15 článků

Německo dalo Googlu rekordní pokutu a jen jej mrzí, že mu nemůže napařit vyšší sankci

Johannes Caspar, hamburský komisař pro ochranu osobních údajů, udělil Googlu pokutu 150 tisíc eur (téměř 4 miliony korun) za zachytávání dat z nešifrovaných WiFi sítí. WiFi signál zachytávala auta fotící panoramatické fotografie pro službu Street View.

Caspar o tom informoval dnes a po detailnějším vyšetřování nakonec rozhodl, že data byla sbírána neúmyslně. Přečin tak kvalifikoval jako nedbalost a udělil společnosti maximální pokutu, jakou jí podle německé legislativy v tomto případě mohl udělit – v přepočtu se jednalo o téměř 4 miliony korun.

I v případě úmyslného porušování legislativy o ochraně osobních údajů jejich nezákonným sběrem umožňuje legislativa pokutovat společnost jen maximálně 300 tisíc eury

Caspar je pro navýšení všech pokut

Caspar v oznámení proto avizuje, že pro účinnější potlačování takových porušení by bylo nutné pokuty razantně navýšit.

“Pokud narušení soukromí bude trestáno pouze nízkými pokutami, těžko pak tvrdě prosazovat zákon o ochraně údajů v digitálním světě. Aktuálně se ale projednává evropská legislativa umožňující udělit pokutu až ve výši 2% z ročního obratu společnosti, což by umožnilo udělovat ekonomicky výrazné pokuty za narušení soukromí, “uvádí Caspar v oznámení.

Případ systematického zachycování dat z nešifrovaných WiFi sítí auty fotícími pro Street View odstartoval v květnu 2010, kdy se společnost (po tlaku německého úřadu na ochranu osobních údajů) k této “nekalé” činnosti přiznala. V Německu k němu docházelo již od roku 2008.

Přestože takové hromadné zachytávání dat iz nešifrovaných WiFi sítí je třeba považovat za zřejmě nedovolený sběr osobních údajů, pravděpodobně nemělo extrémně masivní rozměry a Google data (podle zatím dostupných informací) nijak nepoužil.

Problematický byl zejména postup Googlu v této záležitosti, kdy společnost vícekrát poskytla nepravdivé informace a kupříkladu na vyšetřování v USA dostatečně nespolupracovala. A oficiálně prezentovala a prezentuje stanovisko odporující několika zjištěním úřadů na ochranu osobních údajů. Tedy dá se říci, že Google mlží, ale hodně neštastně. Respektive – hodně blbě lže.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru