Nemáte televizi? Koncesionářské poplatky stejně zaplatíte!

Daniel Herman, nastupující ministr kultury, zvažuje zavedení koncesionářských poplatků i u lidí, kteří televizi ani rádio nevlastní. Přichází tedy s návrhem novely zákona, podle níž by se výběr poplatků zefektivnil. Spousta lidí totiž současný systém obchází a placení koncesionářských poplatků se vyhýbá. Je tedy velmi pravděpodobné, že díky nepoctivosti některých lidí, kteří doposud využívali skulinek v zákoně, budou nyní muset platit všichni bez ohledu na to, jestli u televize případně rádia tráví svůj volný čas nebo ne. Na neférové jednání některých lidí tak doplatí jejich spoluobčané.

Tv poplatky nás vysávajíVybírání poplatků ala Německo

Nový způsob vybírání poplatků by se měl podobat systému, jaký dnes funguje například v Německu, kde poplatky musí platit všechny domácnosti bez výjimky. Společnou diskusi na toto téma zahájil ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan v Poslanecké sněmovně.

Před několika dny totiž zákonodárcům navrhl novelizovat současnou podobu koncesionářského zákona právě za účelem zefektivnění výběru a byl to právě on, kdo přišel s nápadem přejít na německý model.

Nastupující ministr kultury o konkrétní podobě nového výběru poplatků ještě definitivní představu nemá, nicméně německý vzor mu připadá zajímavý. Je však nutné zahájit o tomto tématu nejprve širší celospolečenskou debatu před tím, než se přijme nějaké zásadní rozhodnutí.

Nutnost zachování veřejné služby

Ministr Herman je přesvědčen o nutnosti zachování celostátní veřejné služby v médiích, protože tak lze regulovat komerční stanice a zajistit nezávislou, objektivní kvalitu. Zahraniční inspirace německého typu je pro Hermana podstatná. Podle jeho slov však nemá cenu střílet od boku. Je nutné se nejprve důkladně zamyslet a vše pečlivě projednat a zvážit.

Největším zádrhelem navrhované novely je právě způsob výběru a rozhodnutí o tom, kdo má poplatky platit a kdo nikoli. I ti lidé, kteří sice televizi ani rádio nemají, stejně do kontaktu s veřejnoprávní službou přijdou. Ministr Herman se z toho důvodu tedy domnívá, že by poplatky měli platit všichni.

Čt

Ministr Herman nezná nikoho bez televize

Ministr také tvrdí, že v podstatě nezná žádného člověka, který by televizi ani rádio neměl. A i kdyby náhodou neposlouchal zrovna Český rozhlas, tak i přesto je evidentní, že minimálně s jedním z jeho sedmi okruhů někdy přišel do styku. Je tím pádem logické, že by měl přispívat na jeho provoz a fungování.

Převzetí celé podoby německého zákona sice podle vyjádření ministra Hermana není úplně pravděpodobné, ale některé inspirační prvky se tam nalézt dají. V Německu totiž platí povinně každá domácnost nejen za televizi a rádio, ale také za počítač a internet.

V Čechách je ovšem celá řada rodin, které internet ani počítač vůbec nemají a nepoužívají. Bude proto nutné německý model přepracovat a aplikovat na českou realitu tak, aby nový systém by pro občany co nejspravedlivější.

Zdroj: https://www.mcmbuzz.com/2013/08/28/how-much-do-tv-stars-make/
https://www.esctoday.com/68661/eurovision-2014-czech-republic-will-participate-copenhagen/

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru