Zkrácená pracovní doba vede k vyšší produktivitě zaměstnanců

Když se řekne Švédsko, mnozí si vybaví obchod IKEA, masové kuličky nebo švédské masáže. Švédsko může být také známé tím, že v některých švédských firmách pracují zaměstnanci pouhých 30 hodin týdně.

Tak jako všude jinde existuje ve Švédsku standardní pracovní doba, která je jako u nás 40 hodin týdně. Některé firmy ve Švédsku se však rozhodli, že zkrátí pracovní dobu na pouhých 30 hodin týdně. Výsledkem kratší pracovní doby je vyšší produktivita, lepší morálka a šťastnější zaměstnanci.

,,Osmihodinová pracovní doba není tak efektivní, jak by si jeden mohl myslet. Zůstat soustředěný na specifickou práci po tak dlouhou dobu je obrovská výzva. Abychom se s takovým úkolem vypořádali přerušujeme práci jinými věcmi a děláme přestávky tak, aby se pro nás pracovní den stal snesitelnějším. Zároveň je pro nás i těžší vést soukromý život mimo práci,“ řekl byznys magazínu Fast Company Linus Feldt, generální ředitel vývojářské společnosti Filimundus.

Power-Napping-2

Mnoho firem už kratší pracovní dobu zavedlo

Gothenburgská vláda začala s experimentem v dubnu 2014, kde nařídila kratší pracovní dobu pro zdravotní sestry v domovech důchodců. Mezi další patří například majitelka společnosti a SEO specialistka, Maria Brath, která zavedla 6 hodové směny už před rokem.

Důvodem je to, že nám záleží na našich zaměstnancích a staráme se o ně. Chceme, aby měli čas na svou rodinu, vaření a ostatní koníčky. napsala na svém blogu Maria

Toyota v Göteborgu přešla k šesti hodinové pracovní době už před 14 lety. Od té doby hlásí vyšší zisky zhruba o 25 % každý rok a spokojenější zaměstnance.

Osmi hodinová pracovní doba není tak efektivní, jak by se mohlo zdát. Pokud se má člověk soustředit na konkrétní pracovní úkol po dobu 8 hodin, nezvládne to na 100 %.  řekl generální ředitel Linus Feldt se sídlem ve Stockholmu

Kratší pracovní doba má určité výhody

Pokud má člověk kratší pracovní dobu, znamená to, že má okamžitě více času na to. Zaměstnanci tak můžou svůj volný čas trávit s rodinou, věnovat se svým zájmům a udělat si čas jen na sebe. Mezi další výhody patří to, že se zaměstnanci cítí více odpočatí a chodí do práce s dobrou náladou.

Nejdelší pracovní dobu v Evropské unii mají Němci, Irové a Britové, kteří pracují 48 hodin týdně, nejkratší pak mají Francouzi, kteří tráví týdně  práci jen 35 hodin.

Zdroj: Money CNN, Brath, Echo24

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru