Několik příkladů, které vás přesvědčí o nečekané kreativitě slonů

Nedávno jste jistě zaznamenali video, jak slon maluje vlastní portrét. Sloni jsou opravdu výborní malíři a jejich obrazy jsou draženy za desetitisíce dolarů. Jak ale tenhle nápad vůbec vznikl? A věděli jste, že sloni jsou i výteční hudebníci?

Možná znáte video z YouTube, kde slon namaluje svůj portrét chobotem. Vše začalo tak trochu jako vtip. Sloní expert Richard Lair s umělci Vitalijem Komarem a Alexem Melamidem se jednoho dne sešli a společně založili akademii umění pro slony. Měli představu, že by učili vysloužilé slony malovat. Za výsledná umělecká díla by se daly získat peníze a zvýšilo by se tak povědomí o situaci asijských slonů, jejichž počty klesají závratnou rychlostí.

Nyní, The Asian Elephant Art & Conservation Project – charitativní organizace  se sídlem v New Yorku založená Komarem a Melamidem vytvořila mezinárodní trh s uměním slonů. Díky této organizaci již byla vydražena spousta obrazů namalovaných právě slony.

Obraz slonice Ruby za 25 000 dolarů

Nejdražší obraz od Ruby, slonice ze ZOO v Phoenixu v Arizoně, se prodal za 25 000 dolarů. Umění slonů je rozhodně abstraktní. Většinou jde o směsici čar, ale někdy jsou malovány i předměty denní potřeby, květiny nebo sloni samotní.

Elephant Orchestra

Na jaře roku 1999 Lair a skladatel David Soldier pomysleli na to, že když sloni mohou poslouchat hudbu, mohli by jí i tvořit. Postavili tedy velké hudební nástroje a vydali se do Thajska. Učili slony hrát a stali se spoluzakladateli „Elephant Orchestra“.

Sloni mají obrovský smysl pro rytmus a naučí se hrát během několika hodin. Jsou dokonce schopní improvizovat. Elephant Orchestra dokonce vydala dvě alba. Slonům není řečeno, jak mají hrát. Dirigent pouze udává, kolikrát by se měli dotknout nástroje, tvrdí Lair. Sloni jsou zkrátka umělecky nadaná zvířata. A často vytvářejí hudbu nebo obrazy, o kterých se člověku ani nesnilo.

zdroj: the-scientist, all-free-download

Zajímá se o Internet, optimalizaci webů a nové trendy v oblasti IT. Má ráda cestování, Skotsko, dobrou hudbu a své Donské sphynxe, kteří jí při psaní často dělají společnost. Stále hledá nové výzvy a každý den se probouzí s úsměvem, protože vždy může být líp, ale i hůř. Ráda Vám zprostředkuje informace, které Vás budou zajímat a bavit.

Komentáře

Nahoru