Nejzajímavější počítačové rekordy!

Jistě leckdo z nás ví, že například nejsledovanějším videem v historii YouTube je videoklip od jihokorejského zpěváka PSY k písni Gangnamstyle. Možná někdo z Vás ví, že Jižní Korea je zároveň země v průměru s nejrychlejším připojením k internetu na světě. Málokdo však asi ví, že například Guinessova kniha rekordů zaznamenala, že první počítačový virus byl představen již v roce 1983.

A věřte, že je toho stále mnoho pokud se jedná o rekordy na poli počítačovém a internetovém. S chutí do toho.

Šachová partie proti více jak 2000 počítačům!

4268170530_b3565cd300

 

Dánský šachový velmistr Peter Heine Nielsen měl tu čest si 30. ledna 2004 zahrát s největší šachovou sítí počítačů – ChessBrainem (anglicky tedy ‚šachovým mozkem’). Během partie, která se konala v Kodani, vyhodnocovalo ten nejlepší tah přesně 2070 počítačů z 56 zemí světa. Ještě překvapivější je však výsledek – Dán dokázal s počítači po 34 tazích remizovat. Za projektem ChessBrain stojí Američan Carlos Justiniano a Angličan Colin Frayn.

 První počítačový virus již v roce 1983!

V listopadu roku 1983 byl představen vůbec první program, který dokáže tajně kopírovat  data. Předvedl ho Američan Fred Cohen (obrázek), student Massachusetts Institute of Technology. Tím  definoval samotný pojem ‚počítačový virus‚. Cohen je dodneška aktivní – jen za posledních  deset let napsal přes 60 odborných publikací a 11 knih.

Nejdelší trest odnětí svobody pro hackera!

4811205937_648ccb1b33

 

V prosinci roku 2004 dostal hacker Brian Salcedo nejdelší trest za své nelegální aktivity v historii – plných 9 let. Kradl například údaje k platebním kartám z počítačového systému železářství Lowe. Trest si odseděl ve federální věznici v Charlotte v Severní Karolíně, která je přímo zaměřená na trestance s hackerskou minulostí, neboť jej musí strážit FBI více než všechny ostatní (kvůli případným cyber-útokům ze strany přátel odsouzených).

První webová stránka již před více než 20 lety!

Historicky nejstarší webovou stránkou je https://info.cern.ch (obrázek), která byla vytvořena Angličanem Timem Berners-Leem která se stala on-line 6. srpna 1991. Bernes-Lee na ní chtěl předvést, co vlastně je World Wide Web a jak na něm lze surfovat. Stránka je stále funkční a informuje o své minulosti.Nutno podotknout, že vznikla právě v dnešní době odsuzovaném výzkumném zařízení CERN, jehož odkaz také na stránce naleznete.

Hra přenesená do více než 65 platforem!

Hra Tetris, kterou vymyslel Alexey Pajitnov (ruský počítačový expert žijící v současné době ve Spojených Státech – obrázek), se stala nejvíce portovanou (přemisťovanou) hrou do různých počítačových platforem a to i do mobilních telefonů. Podle aktualizace Guinessovy knihy rekordů bylo v roce 2011 číslo těchto platforem někde okolo hodnoty 65.

Klávesnice za skoro 100 000 korun!

Happy Hacking Keyboard

Klávesnice s názvem ‚Happy Hacking Keyboard HP Japan, PFU Ltd‚ (obrázek) z Japonska  se stala podle Guinessovy knihy rekordů vůbec nejdražší klávesnicí všech dob. Její cena je  přibližně kolem 4 240 dolarů, tedy v přepočtu 92 000 tisíc českých korun. Důvodem  astronomické ceny je, že klávesnice je ručně potažená speciálním lakem Urushi a  následně posypána pravým zlatem.

Počítačová myš letos oslavuje 50 let!

Vůbec nejstarší počítačová myš (obrázek) byla vynalezena v USA již v roce 1964 a to Douglasem Engelbartem. Ten získal na svůj vynález také o šest let později americký patent, kde byla nám známá počítačová myš popsána jako ‚indikátor XY polohy pro zobrazovací systém‚. Dnešní název pak dostal přístroj podle ocasu příznačného právě pro menšího hlodavce.

 

Zdroje (obrázky): Facebook.comCompfight.comEverystockphoto.comMost-expensive.comInteraksyon.com

Komentáře

Nahoru