Tisková zpráva: Nejvýznamnější válečné železnice pod drobnohledem

Nejvýznamnější válečné železnice pod drobnohledem

Na kanály Viasat se vrací oblíbený želeniční guru Michael Portillo

Na kanál Viasat History přichází pořad Michael Portillo a železnice 1. světové války, ve kterém si spolu s  oblíbeným moderátorem posvítíme na evropské železnice vznikající a rozvíjející se v období války. Ukážeme si, jaké železniční tratě během válečného konfliktu vznikaly a k jakým účelům sloužily.

Michael Portillo se vrací zpět, aby svým divákům zprostředkoval další zajímavé informace o železnicích. Jeho cesta začíná v Metách, kde sleduje evropské tratě postavené kvůli válce. V průběhu pořadu se zaměří také na britské železnice, vyslechne neuvěřitelné příběhy o statečnosti železničářů, poznává miniaturní tratě určené primárně k zásobování přední linie, poznává ženy, které se nebály vzepřít konvencím a angažovaly se v chodu železnic.  

Strategický význam válečných železnic brzy pochopily mnohé armády. Průkopníkem se v tomto případě stala armáda pruská, jež svůj první přesun po železnici uskutečnila již roku 1846 cestou do Krakowa. Pruské dráhy se následně stávaly vojensky organizovanými a významně pomáhaly v přesunech pěších a jezdeckých oddílů. Postupně vznikaly výbory důstojníků, které se přímo zabývaly přepravou vojsk.

V průběhu první světové války přecházely pod vojenskou správu železnice v Německu, Rakousku-Uhersku i dalších zemích. Vlaky procházely vojenskou obrodou, při níž na ně bylo instalováno pancéřování, zadýmovací zařízení a mnoho jiných vojenských vymožeností. V Německu například řízení železnice procházelo trojím systémem, podle vzdálenosti od fronty. Přímo ve vojenském pásmu, tzv. „poli“, železnice podléhala vojenskému velení. V „zápolí“, tedy v blízké vzdálenosti od bojové fronty bylo vedení civilní, ale pod vojenským dohledem. Za pásmem zápolí byl již provoz řízen civilně.

Vraťte se s námi z pohodlí svých domovů opět na železnice, tentokráte ty, které nejvýznamněji ovlivnily průběh 1. světové války. Na Viasat History vždy v úterý od 1. prosince do 5. ledna 2015 ve 21:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku www.viasathistory.cz.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru