Nejvyšší soud a jeho předseda Leveson tento týden vyslechne Murdocha i jeho syna, ale přímý přenos patrně neuvidíme

Magnáti tiskových médií tak stanou sami před reflektory a kamerami. Zkoumá je policie, parlament i mediální regulátor Ofcom. Mladý James Murdoch již odstoupil z pozice ředitele BskyB. Měl totiž těžké dilema. Buď přiznat odpovědnost za nezákonné odposlechy a vydat se tak do rukou spravedlnosti, nebo odmítnout, že o sledování politiků věděl. Murdoch vybral druhou možnost. Tím přiznal svoji nekompetentnost při řízení společnosti a musel rezignovat.

Nejvyšší soud bude vyslýchat zajímavé osobnosti mediálního světa. Dnes bude vyslechnut Aidan Barclay, ředitel Telegraph Media Group a poté Evgenij Lebeděv, majitel novin Independent a London Evening Standard. Lebeděv je dobře znám českým občanům, působil jako velvyslanec SSSR v Československu.

Šéf News Corp Rupert Murdoch (81 let) bude vyslechnut ve středu a ve čtvrtek, jeho syn James zítra.

Soud bude řešit vztah mezi tiskem a veřejností, včetně telefonního „hackingu“ a dalšího potenciálně nelegálního chování a vztahů mezi tiskem a policií. Šéf Sky News John Ryley je také mezi svědky. Je pravděpodobné, že bude dotázán na e-mail hacking jednoho ze svých reportérů.

Redakce listu News of the World platila za informace, které jí poskytli příslušníci královské ochranky. Podle BBC a londýnského večerníku Standard ukradli osobní údaje královny, jejího manžela a dalších členů královské rodiny. Například bulvární deník Sun, jehož majitelem je rovněž Murdochův koncern News International, se podvodně dopátral lékařských informací. Docházelo k „nákupu“ informací od policistů, sledování emailů a odposlouchávání politiků.

Zdroj: BBC

Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru