Dnes vyšlo 1 článků

Největší ukrajinskou službu na sdílení dat Ex.ua vypla policie

Největší ukrajinskou službu na sdílení dat Ex.ua vypla policie

Ukrajinská policie v úterý vypnula největší file-hostingovou službu v Ukrajině, server Ex.ua. Odstavení předcházelo šest měsíců vyšetřování iniciované společnostmi Microsoft, Graphisoft a Adobe.

Úřady zkonfiskovali 200 serverů, na kterých bylo umístěno více jak 6000 terabajtů dat. Samotné službě měl podle ukrajinských úřadů šéfovat lotyšský občan, kterého obvinili z nelegálního šíření softwaru, hudby a filmů chráněnými autorskými právy. Mimo toho také policie vyslechla 16 zaměstnanců firmy. Není však známé, jestli nějakého zadržela. V případě, že by jim dokázali vinu, podle ukrajinských zákonů jim hrozí až pět let vězení.

Služba vznikla v roce 2009 a patřila mezi nejnavštěvovanější webové stránky v Ukrajině. Její vypnutí dokonce zaznamenali i v ukrajinském peeringovém centru, kdy jeho datový provoz klesl z 250 Gbit/s na 200 Gbit/s v době vypnutí. Na rozdíl od konkurence bylo stahování z Ex.ua úplně zdarma a provozovatel vydělával pouze na reklamě. Na svých stránkách však nabídli vyhledávání v souborech uložených na discích, co se nelíbilo v roce 2010 americké asociaci RIAA, která v USA reprezentuje hudební průmysl.

Zdroj: TorrentFreak

Štítky:

Redaktor je studentem všeobecného gymnázia v Prachaticích a věnuje se především vývoji webových stránek a copywritingu. Začínal zde jako redaktor rychlých zpráv a u toho zůstal až do dnes. Začátkem března se stal šéfredaktorem Objevit.cz.

Komentáře

Nahoru