Největší trendy ve videohrách v roce 2022

Dá se říct, že to bylo pro herní průmysl pár těžkých let. Lockdowny, práce z domova a všeobecná malátnost, která nás všechny postihla, závažně ovlivnily vývojové cykly, což následně způsobilo bolestivá zpoždění ve výrobě a uvádění na trh.

Naštěstí však stále probíhající globální pandemie nezabránila herním designérům inovovat, zkoumat nové nápady a omlazovat ty staré.

Zelda sbírá lajky

Když Zelda: Breath of the Wild dorazila v roce 2017, nebyla jen masivně oblíbená u kritiků a hráčů, ale také inspirovala generaci designérů k přemýšlení o open-world hrách svěžím a vzrušujícím způsobem. Nejen, že je na cestě The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2, ale čeká se také na Sonic Frontiers, Pokemon Legends: Arceus, a Elden Ring, všechny tyto hry si půjčily nápady z klasiky ze Switch, stejně jako z menších nezávislých titulů, jako Tunic a Xel. Tento rok se průmysl odtrhne od způsobu strukturování otevřeného světa hry, jako tomu bylo ve Far Cry nebo Assassin Creed, směrem k něčemu mnohem, no… otevřenějšímu.

Liga výjimečných superhrdinských her

V posledním desetiletí, Arkham tituly, následované Spider-Man Insomniac, nastavily šablonu pro superhrdinské videohry – akční dobrodružství z pohledu třetí osoby s tunami soubojů zblízka. Ale letos uvidíme, že se vývojáři snaží odpoutat od této šablony a dělat i jiné hry se supersilnými postavami. Proto, Marvel Midnight Suns, taktické RPG od mistrů žánru, Firaxis, a Gotham Knights, který slibuje, že přidá hloubku do taktických RPG prvků jako je kořist a postup charakteru. A samozřejmě se dostáváme k Suicide Squad: Kill the Justice League od vývojáře Arkhamu Rocksteadyho, který slibuje mnohem více super nabitou, extravagantně násilnou eskapádu se spoustou stříleček, různorodými volitelnými postavami a režimem spolupráce pro čtyři hráče.

Druhá fáze trháků

Zatímco první generace velkých konzolových titulů má tendenci narážet na možnosti nového hardwaru, druhá generace to opravdu začíná zvládat.V letošním roce budou Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7, God of War Ragnarok a Starfield pravděpodobně tlačit fyziku, snímkové frekvence a 4K obraz do nového teritoria – ale napříč celým světem uvidíme vývojáře, jak využívají výhod svých větších zkušeností k prozkoumání trendových efektů, jako je sledování paprsků a animace vylepšené umělou inteligencí, zajímavými novými způsoby.

Mýtus o mytologických hrách

Mytologie různých kultur a civilizací se nikdy neomrzí. Řecká či antická mytologie je v titulech z roku 2022 zastoupena třeba akčním RPG Titan Quest, tradiční nordickou mytologii si vychutnáme v nejnovějším díle epické mlátičky God of War. Exotickou japonskou mytologii zprotředkují samurajská hra situovaná do 17. století Nioh nebo akční adventura Okami. Co se týče nordické nebo řecké mytologie, pozadu nezůstávají ani vývojáři oddechovek v podobě výherních automatů. V tomto smyslu lze vedle televizních pořadů a typických sedmiček a plodů najít i výherní automaty ve stylu Atlantidy nebo třeba zuřivé Vikingy přinášející na digitálních válcích mytologické symboly.

Restartovaný restart

V této znepokojivé éře technologického přechodu a nejistoty globálního trhu (díky Covidu) uvidíme letos mnoho vydavatelů, kteří budou chtít jistý zisk a budou se držet milovaných značek a zkušeností – tedy tuny restartů. Dead Space, Saints Row, Advance Wars a Prince of Persia: Sands of Time se všichni vrací koncem tohoto roku, a můžeme očekávat, že další budou následovat. Myslím, že uvidíme mnohem více oznámení z původní éry PlayStation – tituly jako Vagrant Story, Legacy of Kain: Soul Reaver nebo Bushido Blade – které osloví nostalgické veterány i nováčky.

Vstupte do metaverza

Nyní, když se Facebook rozhodl, že metaverse je budoucnost, můžeme očekávat, že bude zavalen hrami, které nabízejí obrovské masivně multiplayerové světy s velkým zaměřením na sociální interakci a sdílené události. Minecraft, Fortnite a Roblox ukázaly cestu, ale očekávaný příchod nových AR/XR sluchátek od Apple, Microsoft, Google a Meta, stejně jako PlayStation VR 2, je pravděpodobné, že přinese nový rozměr (doslova) do konceptu.

Roztomilo-fikace her

S neustálým rozšiřováním publika videoher začínají vývojáři experimentovat s novou estetikou, barevnými paletami a typy postav, které do procesu přitahují velké komunity. Obrovský úspěch Animal Crossing: New Horizons ukázal, že kawaii (japonská kultura roztomilosti) už není krokem stranou – je to jeden z hlavních trendů. Letos uvidíme spoustu žánrových her využívajících roztomilé vizuály, včetně managementu sim Bear and Breakfast, kyberpunkového dobrodružství Stray, satirického RPG Goodbye Volcano High a survival adventury Endling.

Zbrusu nové retro

V posledním desetiletí nezávislí vývojáři těžce čerpali z 2D pixelového umění 80. let, ale do budoucna uvidíme mnohem více designérů, kteří se vracejí na počátek 90. let, s jeho nízkým rozlišením, 3D vizuály a temnějšími, dospělejšími tématy. Retro střílečky jsou tak v kurzu: již jsme viděli Amid Evil, Soumrak, a Cruelty Squad. Na cestě jsou Gigerem inspirovaná Hellscreen a fantasy mlátička Graven. V roce 2022 přijde také apokalyptické RPG Broken Roads, hororová hra Ghosts založená na FMV a plošinovka Berserk Boy inspirovaná Mega Drive. Budoucnost začala, ehm, před 30 lety?

Nástup blockchainu

V myšlence NFT, blockchainů a transakcí s kryptoměnami, které se vkrádají do běžných videoher, bylo mnoho negativ (viz GSC Game World ‘s climbdown over STALKER 2), ale stejně se prosazuje. Tento žánr ‘play to earn’ již transformuje odvětví mobilních her, přičemž krypto hry jako Axy Infinity a Reward Hunters generují příjmy v miliardách dolarů. V letošním roce se dočkáme mnoha dalších, včetně Illuvia a Star Atlasu. EA, Ubisoft a Square Enix zoufale touží po nových příjmech. Je pravděpodobné, že uvidíme hry, které poskytují hráčům vlastnictví jedinečných předmětů, jako jsou skiny, zbraně nebo postavy, stejně jako tituly, které umožňují hráčům přizpůsobit herní prvky, které budou moci prodávat na digitálních tržištích.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru