Dnes vyšlo 1 článků

Největší problémy při focení a natáčení pod vodou

Největší problémy při focení a natáčení pod vodou

Článek o nákupu fotoaparátu a kamery jsem sice zatím nenapsal, ale co není může být 😎

Fyziologické problémy při pobytu pod vodou

Voda není přirozené prostředí pro člověka. Nemáme žábry, musíme mít  s sebou láhev se vzduchem na zádech, nemáme oči uzpůsobené k ostrému vidění pod vodou, musíme mít potápěčskou masku či, alespoň plavecké brýle. Pod vodou je zima, musíme mít neopren, a 1000 + 1 dalších problémů by šlo vymyslet.

Když fotografujete nebo natáčíte něco ve vodních proudech tak voda s vámi hází, bublinky vydechovaného vzduchu z druhého stupně automatiky můžou rušit při soustředění zvukem, který se pod vodou opět projevuje jinak než na vzduchu, či se budou plést před objektivem, jak se nadechujete a vydechujete mění se váš vztlak a „kmitáte“ jak pružina.

Hlavně jste pod vodou omezeni množstvím vzduchu v lahvi, takže ve větších hloubkách nemůžete pobýt dost dlouho na vyhledání dobrého úhlu záběru, přípravy kompozice, nasvětlení, … ,protože by jste neměli dost vzduchu na případnou dekompresi ve stanovených hloubkách.

Fyzické problémy

Světlo

Pod vodou se světlo, které je k fotografování nezbytné chová jinak než na vzduchu, jinak se láme, odráží, pohybuje se jinou rychlostí, mění se jeho barva (čím větší hloubka tím se světlo stává modřejší, protože voda pohlcuje, červené, žluté, zelené odstíny)

Jelikož je světla pod vodou jméně, je pro ostrý záběr potřeba fotoaparát či kamera s větší optickým snímačem a rychlejší závěrka a clona s větší propustností světla na optický čip.

Víc než na vzduchu je důležitá synchronizace závěrky a blesku, aby záblesk nebyl v jiné době než se foťák fotí.

Výhoda digitální foto a video techniky je v displayi, že je vidět co máte vyfoceno. Jistě to znáte, že když fotíte na slunci a máte nějaký starší model techniky tak na displayi nic nevidíte. Pod vodou je to podobné v důsledku malého množství světla pronikající z hladiny. Proto se nespoléhejte na barvy displaye, ale orientujte se podle histogramu.

Vodotěsnost

Ze školy pokud dáváte pozor, víte, že elektrika a voda se nesnáší, proto foťák a kamera určené pod vodu musí být speciálně uzavřené, aby do nich nenateklo a na desce s elektronikou nevznikl zkrat, nějakým vodivým můstkem z nějaké minerální sloučeniny vody která bude ochotná tvořit ionty, které jsou příčinou vzniku toku elektrického proudu v kapalinách a plynech.

Pojem voděodolnost a vodotěsnost je rozdílný !

Voděodolnému foťáku nevadí focení v dešti, ale nemůžete se s ním potopit do bazénu. U vodotěsné kamery či foťáku, jste limitováni maximální hloubkou určenou výrobcem, protože pod vodou je větší tlak než na vzduchu na souši.

Aby šlo fotit pod vodou musí být foťák speciálně upraven (uzavřen) nebo je nutné koupit podvodní pouzdro, ve kterém bude uzavřen, což má vliv na nemožnost nastavení, výměny paměťové karty, objektivu pod vodou, ovládání v rukavicích, možnost připojení dalšího hardwaru, např. světel, externích blesků, …

Do několika decimetrů stačí jednoduché pouzdro ve tvaru tlustšího igeliťáku, do větších hloubek se jedná o neforemné krabice, do které foťák uzavřete.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

Nahoru