Největší plovoucí pole solárních panelů na světě. Čína opět nezklamala

Čína oznámila, že největší plovoucí fotovoltaická elektrárna na světě, resp. pole solárních panelů na vodě, je konečně dokončena a napojena na místní rozvodnou síť. Jedná se o nejnovější úspěch čínské vlády v dlouhodobém úsilí o snížení emisí uhlíku a příklon k obnovitelným zdrojům energie.

solární pole v číně    Zdroj:Digitaltrends.com

Toto zařízení se nachází u města Huainan v provincii Anhui a s kapacitou 40 megawattů bylo vytvořeno výrobcem Sungrow Power Supply Co. Ironií je, že samotná plovoucí síť byla postavena nad zaplavenou oblastí, kde se původně těžilo černé uhlí. Plovoucí „sluneční farmy“ se stále častěji rozšiřují po celém světě, protože jejich jedinečný design řeší hned několik problémů zároveň. Jedná se o mnohem efektivnější řešení, než umístit solární panely do krajiny, kde blokují využitelnost půdy. Mimojiné takový systém panelů snižuje odpařování vody. Chladnější vzduch proudící po povrchů panelů také pomáhá minimalizovat riziko snížení výkonu solárních článků – dochází k němu, pokud jsou panely vystaveny vysokým teplotám.

Čína přechází na solární energii

V roce 2016 už Čína odhalila podobnou floatingovou záležitost o kapacitě 20 megawattů ve stejné oblasti. Také je domovem solárního parku Longyangxia Dam, což je masivní pozemní zařízení o rozloze 10 kilometrů čtverečních, které je největší solární elektrárnou na světě. Tento přechod na solární energii je z velké části způsoben rychlými poklesy nákladů na samotnou technologii. Do roku 2020 by Čína mohla snížit ceny fotovoltaiky o více než třetinu a solární elektrárny by měly být schopné konkurovat uhelným elektrárnám.

zeměZdroj: Pexels.com

Vůbec tento trend ve světě sílí. Kupř. společnost Google tvrdí, že její datová centra pracují ze 100% na obnovitelné energie. Aktivity tímto směrem jistě podpoří i výroční zpráva NASA a NOAA, ze které je zřejmé, že rok 2016 byl celosvětově nejteplejším rokem. Aniž bychom chtěli rozvířit debaty o globálním oteplování zeměkoule, znamená to už třetí rok v řadě, který se nese v rekordech pro průměrné teploty povrchu planety. Pokud tento trend chceme zvrátit, bude třeba v budoucnu přijmout iniciativy jako je tato po celém světě.

Zdroj: Digitaltrends.com

Komentáře

Nahoru