Připomeňte si první čtyři nejznámější hackery na světě! I.

Připomeňte si první čtyři nejznámější hackery na světě! I.

První předchůdci hackerů se objevují na světě ještě před příchodem internetu. Například v roce 1878 se americkým mladíkům povedlo proniknout do telefonního systému za účelem zjištění, jak tento systém funguje. Známější případ je však prolomení kódu šifrovacího přístroje Enigma, který používali Němci za druhé světové války. V tomto článku se zaměříme na ty největší hackery, kteří se nabourávali do nejrůznějších systémů za účelem vlastního obohacení nebo jejich pokoření.

1)      Kevin Mitnick (*1963)

Nejnebezpečnější muž Ameriky. Takto ho označila americká FBI. Kevin Mitnick je totiž jedním z nejznámějších hackerů na světě. Odmalička vynikal vysokým intelektem. Např. ve 12 si dokázal zjistit, kde se dá sehnat strojek na označování jízdenek, aby mohl jezdit autobusem zadarmo. Co ho však proslavilo, bylo jeho nabourání se do sítě počítačů Pentagonu a NSA. Stal se tak postrachem a vznikla proti němu i kampaň, která mu připisovala činy, které ve skutečnosti nikdy neudělal.

V roce 1988 stanul poprvé před soudem. Po sedmi letech se opět dostal před soud a byl odsouzen za napáchání škod ve výši 300 milionů dolarů. Tímto se stal prvním odsouzeným hackerem na světě. Zajímavostí v tomto procesu bylo to, že Mitnickovi nebylo nikdy dokázáno osobní obohacení a i poškozené firmy nevykázaly žádnou ztrátu, což jim ukládá zákon. Po 5 letech byl propuštěn na podmínku se zákazem surfovat na internetu po dobu 3 let.

2)      Kim Schmitz (*1974)

Kim Schmitz je pověstný jako nejznámější hacker internetového světa s přezdívkou Kimble. V současnosti již hackerský život neprovozuje a přeje si, aby se o jeho hackerských činnostech mluvilo pouze v minulém čase.

Již v 9 letech dokázal překonat bezpečnostní opatření nejrůznějších her a tyto své poznatky pak prodával svým kamarádům za malý obnos. V 15 letech se dokázal nabourat do telefonního systému Calling Cards, kde založil Talk-Lines, kam volal a inkasoval tak nemalé peníze. Byl na sebe tolik pyšný, že všude, kam se dostal, nechával svojí vizitku – svojí přezdívku Kimble.

Když vyrostl, jeho cílem se stala touha být největším hackerem na světě. Dokázal se nabourat do systémů NASA, FBI, CIA, Pentagonu apod. Získal tak přístup ke všem souborům dokonce i k utajeným akcím. Jeho nejslavnějším kouskem bylo vytvoření programu, který 4 miliónům klientům Citibank, odepsal pár dolarů. Celkovou částku (20 milionů dolarů) poslal na účet Greenpeace.

Byl odsouzen za počítačové manipulace, falšování kreditních karet, vpád do databáze. Po propuštění z vězení založil firmu Dataproject. Když byla firma na vrcholu, prodal 80 % akcií a stal se milionářem. Tyto peníze pak investoval do menších firem. Jeho nejzajímavější „investicí“ byla nabídka 10 milionů dolarů za dopadení Usama Bin Ladina.

3)      Boris Floricic (1972 – 1998)

Boris Floricic je známý pod svým pseudonymem Tron. Tron patřil k nejtalentovanějším hackerům své doby. Jeho cílem bylo poukázat na nedostatky jednotlivých počítačových systémů. V mládí byl Floricic bezproblémovým hochem, který se dostal na univerzitu do Berlína. Ve své diplomové práci se zabýval tzv. Cryptophonem (zařízení sloužící pro hlasové šifrování), čím si získal obdiv u profesorů.

Tron se dokázal nabourat do stanic placených televizí nebo dokonce telefonních společností. Dále dokázal vyrobit telefonní kartu, podařilo se mu najít nedostatky v systému GSM a dokonce dokázal vynalézt i čtečku SIM karet. Své „vynálezy“ však nikdy nepoužil pro své obohacení.

Jeho smrt je do dneška záhadou. 17. října 1998 Tron zmizel a o 5 dní později byl nalezen pověšen za svůj opasek. Kriminalisté jeho smrt uzavřeli jako sebevraždu nicméně rodina a jeho nejbližší známí o tomto rozhodnutí pochybují.

4)      Vladimír Leonidovich Levin (*1971)

Levin sice nepatří k nejznámějším hackerům na světě, ale povedlo se mu udělat největší internetovou loupež na světě. V roce 1994 získal spolu se svými kolegy přístupové kódy a hesla do systému americké banky Citibank. Tudíž se dokázal přihlásit do systému (celkem 18krát) a převést tak postupně 10,7 milionů dolarů na několik účtů rozmístěných všude po světě. Pracoval ve firmě AO Saturn v Petrohradě a veškeré transakce prováděl v noci, tedy když v USA byla špička. Tím nevzbuzoval žádné podezření. Banka si toho všimla až poté, co zjistila, že jí chybí 400 tisíc dolarů. Ihned kontaktovala FBI a ta vyhledala Levina. Jelikož žil v Rusku, bylo těžké ho tam zatknout a vydat. Nakonec se jim podařilo přinutit jeho komplice, aby Levina pozval do Londýna, kde byl na letišti zatčen.

Po delší době byl deportován do USA, kde byl odsouzen k zaplacení pokuty 240 000 dolarů. Jak se ale Levinovi podařilo získat přístupové kódy? Skupina hackerů ArkanoiD zkoumala bezpečnostní systém Citibank a zjistila, že je velmi narušený. Všechna data, která skupina ArkanoiD nasbírala, prodala pak Levinovi za 100 dolarů. Mimo jiné také tato skupina zveřejnila, že Levin je pouhým systémovým administrátorem neschopným se kamkoli nabourat, který pouze naložil s koupenými informacemi.

Komentáře

  • Teron

    Pěkný, jen jeden problém – Kevin Mitnick nebyl nikdy vynikající hacker, ale pouze geniální sociální inženýr

Nahoru