Největší čistička vzduchu na světě nasává smog, který se používá k výrobě šperků

Vzduch, který dýcháme, není tak čistý, jak tomu bylo kdysi. V mnoha případech je kvalita vzduchu čím dál horší. Nedávná studie vědců z UC Berkeley ukázala, že smog denně zabije asi 4 tisíce lidí v Číně. A podle Americké plicní asociace 4 z 10 lidí ve Spojených státech žije v okresech, které mají nezdravou hladinu ozonu či které jsou znečištěné částicemi.

Holandský designér Daan Roosegaarde vytvořil 7 metrů vysokou čističku vzduchu zvanou Smog Free Tower, která by mohla výrazně pomoci s vyčištěním našeho ovzduší.

čistička vzduchu

Největší čistička vzduchu stojí v Rotterdamu. Zdroj: Studio Roosegaarde (screenshot z videa)

Věžovitý přístroj nasává smog jako vakuum shora, poté uvolní filtrovaný vzduchu přes šestihranné otvory. Vyčistí více než 30 000 metrů krychlových vzduchu za hodinu, přičemž běží na 1 400 wattech zelené energie.

Projekt, který získal podporu také na crowdfundingovém serveru Kickstarter, zabral holandskému designérovi tři roky výzkumu a vývoje. Před pár dny Daan Roosegaarde představil prototyp obří čističky vzduchu v Rotterdamu. A podle informací na webových stránkách designéra byla čistička vzduchu speciálně vytvořena pro využití ve veřejných parcích.

Jak čistička vzduchu funguje?

Smog Free Tower se nabíjí malým kladným proudem. Elektroda pošle kladné ionty do vzduchu. A tyto ionty se připoutají k jemným prachovým částicím.

Záporně nabitý povrch – protielektroda – poté čerpá pozitivní ionty spolu s jemnými prachovými částicemi. Jemný prach, který by nám za normálních okolností škodil, se oddělí spolu s ionty a uloží uvnitř věže. Tato technologie dokáže zachytit i ultra jemné částice smogu.

šperky

Smog se může používat k výrobě šperků. Zdroj: Studio Roosegaarde (screenshot z videa)

Perfektně navržená čistička vzduchu neslouží pouze k nasávání smogu, ale může pomoci při výrobě menších šperků. Jemné uhlíkové částice, které čistička sbírá, se kondenzují k vytvoření malých drahokamů. A ty mohou být vloženy do šperků, jako jsou prsteny, manžetové knoflíčky a podobně. Co drobný kamen, to 1 000 metrů krychlových vzduchu.

V současné době je prototyp v Rotterdamu, ale autor čističky si klade za cíl další modely uvést do provozu v Pekingu, Mexiko City, Paříži a Los Angeles.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru