Dnes vyšlo 15 článků

Největší blbci na internetu! Na Slovensku mají web, kde je sledují

„Pokiaľ Vás tento web uráža, asi ste blbec.“ Takto trefně zní motto slovenského webu s příznačným názvem blbec.online, který sleduje lidskou hloupost na internetu. Tento projekt vznikl již minulý rok a jeho cílem je shromažďovat a vyhodnocovat veřejně dostupná data z Facebooku. Zaměřuje se na monitoring stránek, které šíří konspirace, nenávist, medicínské nesmysly, xenofobii a v neposlední řadě mapuje i stránky fašistů a komunistů.

V současné době to bohužel došlo až tak daleko, že blbci se již nestydí za to, že jsou blbci, naopak se jim do rukou dostal velmi efektivní nástroj, jak svou tupost šířit mezi co největší počet lidí – internet. Kde jsou ty doby, kdy internet sloužil především pro sdílení užitečných informací. S nástupem Facebooku, který velmi pomohl tomu, že každý obyčejný člověk je nyní schopen vytvořit si velmi jednoduše a zdarma vlastní stránku, se postupně proměnil v oceán dezinformací, a tudíž ve velmi nebezpečné místo plné šílenců, kteří mohou zblbnout i vás.

Jak může pomoci blbec.online

Projekt blbec.online sice toto řádění nezastaví, alespoň však pomůže zpracovat praktiky jednotlivých facebookových stránek či skupin a výsledky poskytnout veřejnosti. Je možné sledovat a vyhodnotit každý veřejný komentář, like, sdílení a status.

„Takovýchto seznamů začalo vznikat víc a víc. Jenže všichni to dělali ručně. Jelikož nám Facebook nabízí rozhraní, abychom dokázali tato data stahovat automaticky, řekl jsem si, že si ušetříme práci. To, co dělám, je vlastně ušetření a ulehčení práce lidí, aktivistů,“ řekl autor projektu v srpnu minulého roku.

Pro tento účel navrhnul robota BLBot™, který je schopný sbírat veřejná data každou hodinu.

O tu největší srandu už nepřijdete

Anebo je to spíš k pláči? Asi nejzajímavější věcí, pro kterou se dá tento server použít, je ukládání smazaných komentářů konkrétní facebookové stránky nebo skupiny. Na https://blbec.online máte k nahlédnutí graf, který znázorňuje, kdo nejvíce maže komentáře svých diskutujících. Po kliknutí na každý ze sloupců se dostanete na seznam smazaných komentářů jednotlivé stránky. Doporučuji si pročíst, najdete tam jen samé skvosty.

blbci

Autor projektu zve všechny, aby se zapojili

Blbec.online nyní poskytuje informace o více než 800 facebookových stránkách a přidání dalších podezřelých stránek či skupin můžete navrhovat i vy sami.

Podpořit projekt lze i dalšími způsoby. Všechny dobré nápady jsou vítány. Kromě toho, že stránku https://www.facebook.com/blbeconline můžete sdílet nebo dát like, projekt se nebrání ani hmotné podpoře například v podobě bitcoinů, které mohou pomoci v dalším rozvoji aplikace.

Zdroj, text/foto: https://blbec.online

Vystudovala český jazyk, který je zároveň jejím celoživotním koníčkem. Nyní je na mateřské dovolené, takže rodině věnuje většinu svého času. Má ráda cestování a výlety, hudbu a ráda si pochutná na dobrém jídle a vínu.

Komentáře

Nahoru