Nejrychlejší výtah světa by předběhl Usaina Bolta

Technicky je sice hloupost, aby výtah běžel, a Usain Bolt zase nebude sprintovat do nejvyššího patra, takže je těžké je srovnávat… Avšak kdyby to bylo možné, Usain by prohrál.

Nedávno byl v čínské Shanghai Tower, druhé nejvyšší stavbě na světě, nainstalován nový výtah. Nese si přívlastek nejrychlejší výtah světa a jezdí dokonce rychleji než olympijský vítěz Usain Bolt. Za návrhem stojí Mitsubishi Electric. Je zkonstruován tak, že zvládá jet rychlostí 74 km/h.

shanghai

V pravé části obrázku vidíte Shanghai Tower

Mitsubishi Electric se podařilo zlomit světový rekord. Maximalizovali výkon tažného zařízení a vylepšili bezpečnostní prvky. Výsledkem je osobní výtah, který může přepínat mezi rychlostmi 1080 metrů za minutu nebo 1230 metrů za minutu. Z přízemí do nejvyššího 119. patra se tedy dostanete za pouhých 53 sekund. Avšak nejen rychlost je jeho předností. Je také neobvykle tichý a úsporný.

Skoro na hranici možného

Mitsubishi se dostalo skoro na hranici. Žádný výtah nemůže jet rychleji než 87 km/h – ne kvůli tomu, že by člověk nedokázal nic tak rychlého sestrojit, ale kvůli tlaku vzduchu.

vytahy-rychlost

Srovnání rychlostí výtahů v nejvyšších budovách světa

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru