Nejrychlejší superpočítač pochází z Číny. A nemá americké čipy

Čína má nejrychlejší superpočítač na světě, který byl sestavený výhradně z čínské čipové technologie. Tím se potvrzuje pouze skutečnost, že technologické pokroky v čínských vodách jsou obrovské. A země přestává spoléhat na americké čipy.

Sunway TaihuLight je nejrychlejší počítač na světě, který se dostal svou výkonností před dosavadního držitele rekordu Tianha-2 (také čínský superpočítač). V porovnání se superpočítačem Tianha-2 je TaihuLight třikrát rychlejší, přičemž dokáže vykonávat 93 kvadrilionů výpočtů za sekundu. V porovnání s nejrychlejším americkým systémem (který je na třetím místě světového žebříčku) je TaihuLight pětkrát silnější.  

sunway-taihulight

Sunway TaihuLight je nejrychlejší superpočítač na světě. Zdroj: Top500

TaihuLight se skládá z celkem 41 tisíců čipů, přičemž každý je osazen 260 procesorovým jádrem. Superpočítač tedy čítá dohromady 10,65 milionů jader, kdežto americký konkurent má pouze 560 tisíc jader. A přístroj potřebuje pouze 1,3 petabajtovou paměť RAM, tudíž je neuvěřitelně energeticky úsporný.

„Superpočítač není založený na již existující architektuře. Postavili jsme ho sami. Jedná se o systém, který má pouze čínské procesory,“ dodává Jack Dongarra, profesor na univerzitě v Tennessee a tvůrce měřícího systému používaného k měření světových superpočítačů.

Předchozí nejrychlejší počítač – čínský Tianhe-2 – byl postaven použitím amerických procesorů Intel. V loňském roce bylo plánováno zlepšení výkonnosti. Ale v dubnu roku 2015 americká vláda zakázala vývoz všech vysoce výkonných počítačových čipů do Číny kvůli bezpečnosti. A z tohoto důvodu Čína postavila vlastní superpočítač.

Superpočítače se používají k různým činnostem, například k předpovědi počasí, návrhu produktového designu, výzkumu, kybernetické bezpečnosti a vývoji jaderných zbraní. TaihuLight bude využívaný v oblasti zpracovatelského průmyslu, ve vědě o životě a při modelování zemského systému.

Zdroj: The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru