Nejoblíbenější distribucí Linuxu mezi koncovými uživateli je…

Nejoblíbenější distribucí Linuxu mezi koncovými uživateli je…

Dejte si chvíli pauzu a popřemýšlejte o koncových uživatelích Linuxu. A teď můžete hádat, která distribuce je u nich nejoblíbenější. Pokud patříte mezi uživatele Linuxu, jistě budete hádat Ubuntu, Mint, Debian nebo Fedora. To jste ale úplně vedle.

… Android

Nejoblíbenějším Linuxem pro koncové uživatele je bezpředmětně Android. Společnost Gartner odhaduje, že během roku 2014 bude prodána miliarda Android tabletů a smartphonů. Gartner se totiž nebojí zajít až k předpovědi, že zařízení s Androidem budou prodávanější než zařízení Applu a Microsoftu dohromady.

Ano, Android je Linux. Byl to vždycky Linux. Jednu dobu zde byly menší nejasnosti, ale v březnu 2012 se Android oficiálně připojil k rodině Linuxů.

Android + Linux = Lindroid

Android + Linux = Lindroid

Není to tak jisté

Ale vraťme se k úvodní otázce. Co si myslíte, že je tedy druhým nejoblíbenějším Linuxem? To je totiž o mnoho složitější. Neexistují žádné užitečné průzkumy o desktopových Linuxech.

Nejblíže skutečnosti se můžeme dostat na statistikách DistroWatch. To jsou totiž ti největší mistři ve sledování uživatelů desktopových Linuxů. Ale jak tvrdí sami manažeři DistroWatch, stránky neuvádí naprosto přesné výsledky měření – pouze měří popularitu Linuxových distribucí a ostatních free operačních systémů mezi svými návštěvníky. Zjednodušeně prostě ukazují, kolik lidí denně se o danou distribuci na stránkách DistroWatch zajímalo.

Ale i přesto je to nejpřesnější způsob měření, jímž můžeme zjistit, které distribuce Linuxu patří mezi nejoblíbenější.

Přesto je tu ještě jeden tip na horkého kandidáta pro druhé místo. A tím je…

Google Chrome OS

Ano, i Chrome OS je Linux. I webový prohlížeč Google Chrome používá ve své podstatě Linux. Může to však být pouze odhad, protože přesně nevíme, kolik je na světě aktivních kopií Chrome OS – nebo přesněji kolik Chromebooků se systémem Chrome OS je aktivních. Čísla o prodeji a používání Chromebooků jsou totiž matoucí.

Vince Vizzaccaro, viceprezident pro marketing v NetApplications’s NetMarketShare (web nejčastěji citovaný v oblasti výzkumu popularity operačních systémů a webových prohlížečů) uvedl, že provádějí měření o využívání Chromebooků, ale protože Chromebooky na žádné trhu nepřekročily 0,1%, neuvádí je ve svých zprávách.

Ve stejné době v kontrastu k tomu se však od ledna roku 2013 stal na Amazonu nejprodávanějším levným notebookem model od Samsungu  – byl to právě Chromebook. A ještě teď si svoji pozici drží.

Kromě Samsungu se k Chrome OS obrací více výrobců PC. Acer, HP, Lenovo  a i Google se svou vlastní edicí Chromebook Pixel mají své modely na trhu. Chromebooky se po ne příliš valném úspěchu možná teprve začínají prosazovat. Prodejci však nebudou nabízet Chromebooky, pokud si je nebude kupovat mnoho lidí.

Chromebooky si většina lidí chválí.

Chromebook Pixel – chromebooky si většina lidí chválí.

Předinstalovaný Linux

Počítač s předinstalovaným Linuxem se poprvé objevil v květnu roku 2007, kdy Ubuntu podporoval Dell. Ale dokonce i na konci roku 2008, kdy vrcholilo šílenství Linuxových netbooků, se neobjevila moc velká podpora pro linuxové desktopy.

Ovšem dnes například i Linus Torvalds, člověk, díky kterému vznikl Linux, miluje Chromebook Pixel. Místo Chrome OS mu však na něm běží Fedora. Dále i Greg Kroah-Hartman, vývojář Linuxu, nedávno psal o Chromebooku Pixel. Líbí se mu a myslí si, že je to cesta vpřed pro velký segment uživatelů. Chrome OS nainstaloval i dceři na notebook a ten teď prý běží lépe, než kdykoliv jindy.

Většina z předních odborníků z Linuxu a Amazonu si Chrome OS chválí. Je to náhoda?

No a pokud jde o ty tradiční distribuce Linuxu, aktuální seznam z DistroWatch od prvního k pátému místu zní takto: Mint, Ubuntu, Mageia, Debian a Fedora.

Jediná překvapující v tomto seznamu je Mageia, což je odnož Mandrivy. Viděli jste už někoho, kdo by ji používal? Asi se však jen nepohybujeme v tom správném okruhu lidí…

Zdroj: zdnet.com, obrázky: e-dirts.com, smh.com.au

Komentáře

Nahoru