Dnes vyšlo 15 článků

Nejmodernější podmořská stanice Proteus bude postavena do 3 let

Nejmodernější podmořská stanice Proteus bude postavena do 3 let

Fabien Cousteau, vnuk slavného podmořského průzkumníka Jacques-Yves Cousteau, staví na svém rodinném dědictví nejmodernějšího výzkumného zařízení. A to – 18 m pod hladinou moře. 

Podmořská stanoviště usnadňují věděckým pracovníkům spoustu práce – mohou pracovat přímo ve zkoumaném prostředí. Dědeček Fabiena takovým pracovníkem byl a na jeho počest chce postavit jedno z největších a nejmodernějších podmořských pracovišť na světě. Jeho výstavba bude trvat 3 roky a bude se nachát na mořském dně v hloubce 18 ti metrů. Jeho prostory budou poskytovat kapacitu pro 12 osob. Budou moci ve středisku plně fungovat až podobu měsíců. Toto podmořské stanoviště znamená revoluci. „Většina stanovišť byla vytvořena pro jednu misi nebo skupinu misí,“ říká Fabien, který v roce 2016 založil neziskovou organizaci Fabien Cousteau Ocean Learning Center se sídlem v New Yorku. „Nikdy nebyli pojati jako mezinárodní podmořská stanice, něco, co bude plně funkční delší dobu. “

Snímek obrazovky 2020-07-30 v 8.53.17

Budování biotopu a jeho provozování během prvních tří let bude stát odhadem 135 milionů dolarů. Mezi jeho strategické partnery patří Northeastern University, Rutgers University a Karibik Výzkum a správa biologické rozmanitosti, nezisková organizace založená na Curaçao.

Projekt je pojmenován jako Proteus, podle řeckého mořského boha, o kterém bylo známo, že je strážcem znalostí – a mohl nabývat různých podob. Tím se inspiruje samotný projekt. Převážná většina oceánů zůstává neprozkoumána a stanoviště je navrženo jako modulární, takže jej lze přesouvat. To může umožnit řadu výzkumných cest po mořském dně. Proteus bude zahrnovat zařízení pro produkci videa, schopné vysílání z oceánu v rozlišení 16 K. Proteus bude větší než rodinný dům – 1200 čtverečných metrů. Tato velikost umožní prostor pro laboratoř, lékařskou laboratoř, video studio, obytné a spací místnosti a dokonce i hydroponický skleník, aby mohli mít výzkumníci čerstvé jídlo. (Pod oceánem „toužíte po čerstvém jídle,“ říká Fabien.) Stanice bude spojena s povrchem pomocí záchranní trubky, která přivádí vzduch a komunikuje se skrze ní. Stanici Proteus navrhl Yves Béhar. Fabien odhaduje, že bude mít roční provozní náklady asi 3 miliony dolarů – tato částka bude financována z organizací, které budou do Prothea posílat své výzkumníky.

“Dnes se všichni mylně domnívají, že jsou známy všechny znalosti,” říká profesor Northeastern Brian Helmuth, vědecký spolupracovník projektu, který připisuje Jacquesovi Cousteauovi inspiraci pro jeho kariéru v mořské biologii. “Pokud chcete něco vědět, stačí si to vyhledat na internetu a jít na Wikipedii.”

Pokud se ptáte na další cíle Fabiena, má v plánu vytvořit ještě další stanici, která bude mnohem hlouběji. A to v hloubce 180 m. Výzkumné týmy budou moci pomocí autonomních podvodních robotů prozkoumat hloubky až 600 m.

 

Zdroj, foto: www-forbes-com.cdn 

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru