Vyměňte starý textový editor za inovativní! Pět nejlepších pro vaše vizuální potřeby…

Vyměňte starý textový editor za inovativní! Pět nejlepších pro vaše vizuální potřeby…

Textové editory jsou v poslední době téměř nejžádanějším produktem ve světě software. Proto se jejich množství nekontrolovatelně rozšiřuje a nadšení tvůrci se nejen kvůli nim začínají učit programovat a tím vlastně prodávat to, co v jejich hlavách je. Někteří to pojmou jako zábavu, jiní naopak jako formu výdělku. A aby se neopakovalo dokola to samé, programátoři se rozhodli vymyslet trochu zajímavější etapu vývoje textových editorů…

Několik z nich si dnes přiblížíme. Koho tipujete za favorita? FocusWriter, CreaWriter, JDarkRoom, DarkCopy nebo Ommwriter?

Pro začátek je dobré zmínit, že na českém internetu je FocusWriter prozatím celkem závratně populárnější než jeho všichni protivníci. To ovšem neznamená, že je lepší. V tomto případě jsou zmíněné editory i přes velkou vizuální podobnost trochu jinak funkčně vybavené. Zatímco první nedovoluje při psaní přehrávat zvukový doprovod, druhý naopak neumožní nastavit časovač. Tak to je ale u všeho. Pojďme si tedy zmíněné freeware programy představit a porovnat, který z nich je pro klasického uživatele vhodnější.

FocusWriter

Pokud preferujete klasický horní panel se základní nabídkou, do které patří soubor, úpravy, formát, nástroje, nastavení a nápověda, nejspíš vám bude FocusWriter bližší, než si myslíte. Co se zdá být velkou výhodou tohoto programu, je změnitelná podoba pozadí, kterou taktéž podporují i někteří jeho soupeři. Je tedy možné použít kterýkoliv obrázek uložený na počítači nebo připojené přenosné paměti. Podobu lze jakkoliv v průběhu využívání měnit nebo ukládat pro případné pozdější obnovení. Co kupodivu editovat nelze, je barva písma.

Dokumenty vytvořené v tomto editoru se volitelně ukládají ve formátech TXT, RTF nebo ODT. Uživatelé, kteří si chtějí připomenout zvuk kláves jako na psacím stroji, funkci pro jeho podporu mohou použít. Programu nechybí ani kontrola pravopisu nebo automatické ukládání v průběhu rozdělané práce. Dokumenty je rovněž možné slučovat do jednoho souboru a tím ušetřit místo na ploše. Jako užitečný doplněk lze brát ještě časovač pro oznámení určité události. FocusWriter je dostupný pro operační systémy Windows (XP/Vista/7), Linux a Mac OS X.

CreaWriter

Porovnání těchto prvních dvou zástupců své kategorie není zdaleka tak snadné, jako čehokoliv jiného. Kromě několika malých odlišností nejsou k rozlišení. A právě po několika na první pohled nepatrných funkcích, které nenajdete v obou programech zároveň, je dobré se poohlédnout. Tak například volitelná hudba. Výchozí, tedy již přednastavený zvuk, je hořící dřevo. V počítači je ale možné vybrat třeba oblíbenou písničku či zvuk přírody, který dodá maximální koncentraci při psaní povídek, článků a jiných textů.

Co naopak bezplatná verze CreaWriter nepovolí, je editace barvy textu. Ta je prostě daná a nelze ji upravovat. Bohužel se ale ani nedočkáte automatického ukládání, které je mnohdy velice užitečné. Pakliže si i přes některé nevýhody software CreaWriter vyberete, musíte být stálým uživatelem Windows. Jiná verze ke stažení prozatím na stránkách tvůrců není dostupná.

JDarkRoom

Na chvíli opustíme editory s nastavitelným obrázkem na pozadí. JDarkRoom vypadá tak trochu jako klasický poznámkový blok. V jeho nitru ale najdeme mnohem víc, než mají právě tzv. notebooky. Někteří nezkušení uživatelé mají tendenci neukládat své dlouhé práce. JDarkRoom ale spolehlivě své příznivce včas upozorní. Jiní se zase orientují ve světě HTML, k tomu jim pomůže již integrovaný nástroj Markdown pro formátování textu. Náročnějším pisálkům udělá jistě radost možnost editace barvy textu či pozadí a samozřejmě občas důležité počítadlo slov a písmen. Instalace JDarkRoom je možná pro Mac OS X, Linux i Windows.

DarkCopy

DarkCopy je jediným z pěti textových editorů s režimem Full Screen, který lze využít online přímo v prohlížeči. Není tedy nutné nic stahovat, nic instalovat, pouze ukládat vytvořenou práci ve formátu TXT. Bohužel jde ale o nejméně vybavený nástroj. Disponuje pouze prostorem pro psaní a již zmíněným režimem na celou obrazovku. Jedná se tedy o naprosto primitivní projekt ze strany autorů.

Ommwriter

Jako poslední zástupce dnešního dílu freeware programů je Ommwriter. Fanoušci inovací by se měli za tímto editorem minimálně ohlédnout. Jde totiž o nejsvobodnější program určený k vytváření a upravování textových souborů, který může dnešní internet nabídnout zdarma. Jako uživatel si můžete libovolně nastavit rozměry rámečku, do něhož  pišete, nebo hlasitost zvuku, který je možné rovněž úplně vypnout. Jednotlivé funkce jsou k dispozici jen když je to nutné a celý program lze minimalizovat. A opět je zde příležitost stáhnout verzi jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Na App Store si ho mohou užít i majitelé iPadů.

Kterému editoru jste dali na začátku palec nahoru? Nejsympatičtější je dle názorů komunity i mého posouzení Ommwriter. Pokud se vám článek líbil, během několika dní se můžete těšit na další srovnání freeware programů.

Komentáře

Nahoru