Dnes vyšlo 15 článků

7 nejlepších starých her do roku 1992, trocha nostalgie nikdy nezaškodí…

7 nejlepších starých her do roku 1992, trocha nostalgie nikdy nezaškodí…

Přestože každoročně vycházejí desítky nových počítačových her se špičkovou grafikou, lidé se velmi často nostalgicky vrací k těm starým. Není se čemu divit. Dříve patřily mezi to nejlepší, co na trhu bylo a jen máloco je v dnešní době svou originalitou překoná. Není na škodu si některé z nich připomenout.

Jelikož se většinou jedná o hry, které vyšly cca. kolem roku 1990, musíte si nainstalovat program DosBox, abyste je mohli vůbec spustit. Pak už jen stačí přetáhnout hru do programu a můžete hrát.

Mario

Věděli jste, že se tento panáček objevil na trhu už v roce 1981? Od té doby byl několikrát předělán, ale první verze patří mezi ty nejlepší. Společně s hlavním hrdinou musíte projít několika koly a překonat různé překážky a nástrahy od masožravých květin po želvy, jejichž krunýře se začnou po zásahu Mariem nekontrolovatelně pohybovat a mohou vás velmi snadno vyřadit ze hry. Možnost stažení zde.

Pac – Man

Po Mariovi přišla roku 1983 další velmi známá klasika – Pac-Man. Tato žlutá koule, která požírá malé tečky a snaží se uniknout barevným příšerám, je dodnes známá po celém světě, dokonce i Google ji sám připomínal. Stejně jako Mario a mnoho dalších her s této doby, se objevuje v těch nejrůznějších variantách a odehrává ve všemožných prostředích. Stahujte zde.

Tetris

Jedná o jednu z nejstarších her, která byla vytvořena sovětským programátory roku 1985. Tato klasika se dodnes objevuje v těch nejrůznějších verzích a je mezi hráči stále velmi oblíbená. Jediné, o co se snažíte, je srovnat skupiny padajících kostek tak, aby zapadly do sebe. Pokud máte zájem, můžete si ji stáhnout na tomto odkazu.

Arkanoid

V roce 1988 se na trhu objevila jakási obdoba Tetrisu s název Arkanoid. Každý z vás si na ni na 99 % pamatuje. Pro ty, co ji náhodou neznají, se jedná o poměrně primitivní postřehovou hru, kde je vaším úkolem pohybovat bílou destičkou tak, aby se od ní míček vždy odrazil a zasáhl tak řadu obdélníků nad ním. Stahujte zde.

Prince of Persia

Tuhle hru jste určitě hrát museli. Prince of Persia se dá označit jako jedna z absolutních legend, kterou málo co překoná. Během 60 minut musí princ překonat 12 levelů, aby osvobodil princeznu, kterou drží v zajetí zlý sultán. Jestliže jste si hru nikdy nevyzkoušeli nebo máte chuť si ji znovu zahrát, můžete si ji stáhnout zde.

Golden Axe

Ve stejném roce jako Prince of Persie vyšla hra Golden Axe. Na začátku hry si vybíráte ze tří postav – muž, amazonka a trpaslík. Postavy se svými vlastnostmi příliš neliší. Jediné, v čem jsou trochu rozdílní, je rychlost útoku, síla je u všech stejná. Musíte se dostat přes 12 levelů a zachránit tak královský pár. Nejde o nic jiného než mlátit hlava nehlava do svých nepřátel a doufat, že to přežijete. Hru si můžete zahrát i ve více hráčích. Stahujte zde.

Wolfenstein 3D

První firstperson střílečka, ve které ovládáte amerického tajného agenta, který má za úkol odhalit Hitlerovy plány. Jste ale zajati a vaším úkolem je prostřílet se obranou hradu Wolfenstein. Nepřátelé čekají v podstatě za každým rohem a vy nikdy nevíte, odkud se vynoří. Hru si můžete stáhnout na této stránce.

A co vy? Která hra z tohoto období je podle vás nejlepší?

Komentáře

Nahoru