Dnes vyšlo 15 článků

Nejlepší programy pro práci a úpravy fotografií, po kterém sáhnout?

Nejlepší programy pro práci a úpravy fotografií, po kterém sáhnout?

S obrázky v počítači se setkáváme téměř každý den a potřebujeme s nimi umět pracovat. Aplikace pro práci s obrázky distribuované přímo s OS Windows jsou většinou značně omezené, ale existuje i řada dalších bezplatných i komerčních programů. Mezi nejvíce rozšířené patří bezesporu IrfanView a Google Picasa, které dokáží zvládnout většinu nezbytných základních úkonů.

Microsoft Photo Editor a Windows Fotogalerie

Microsoft distribuuje s operačními systémy Windows i svoje vlastní prohlížeče obrázků. Ve Windows XP je to Microsoft Photo Editor a v pozdějších Vistách je Windows Fotogalerie.

Photo Editor umožňuje několik zcela triviálních úprav a Windows Fotogalerie už jen otáčení obrázků, navíc při něm ale silně snižuje kvalitu. Oba tyto programy lze použít pro spuštění automatické prezentace, ale nedají se moc nastavovat. Jedinou značnou výhodou Windows Fotogalerie je bezokrajový tisk fotografií, protože s touto funkcí má někdy problém i Adobe Photoshop.

Windows Fotogalerie

Windows Fotogalerie

Malování

Společně s Windows je distribuován i bitmapový editor Malování. Ten pochopitelně není vhodný pro práci s fotografiemi, ale umí zpracovat drobnou bitmapovou grafiku jako jsou různé ikonky, rámečky, nápisy atd. Funkce programu jsou poměrně omezené a krom zmíněných drobností je celkem nepoužitelný.

Dají se v něm vytvořit i poměrně pokročilá díla, ale existují i jiné freeware programy s podstatně přívětivějším a vybavenějším rozhraním.

Windows Malování

Windows Malování

IrfanView

Irfan je malý grafický program, který je pro nekomerční použití zdarma. Přes jeho obyčejný vzhled a malou velikost je  extrémně výkonný. Dokáže pracovat s širokou paletou běžných obrazových formátů a po nainstalování pluginů umí zobrazovat i soubory formátů RAW, spravovat klíčová slova či přehrávat video. Umožňuje základní úpravu obrázků, ale pro tyto účely je podstatně vhodnější například Gimp.

Irfan je naprosto bezkonkurenční pro různé prezentace fotografií, které na rozdíl od zabudovaných prohlížečů obrázků ve Windows dokáže správně zobrazit a nemění poměry stran. Poměrně neznámou a velmi silnou stránkou Irfanu jsou jeho dávkové konverze. Dokáže hromadně měnit velikost obrázků, přejmenovávat je, ořezávat a otáčet. Nastavení dávkových konverzí je geniálně jednoduché, a pokud náhodu nejste šťastní majitelé Adobe Photoshop, moc jiných možností nemáte.

IrfanView

IrfanView

Google Picasa

Picasa je vynikající program pro správu obrázků. Po instalaci si vytváří databázi všech obrázků v počítači, ale potom už funguje poměrně rychle. Vyhledávání a práce s obrázky je nesrovnatelně rychlejší než přes obvyklé složky ve Windows, navíc umí Picasa zobrazit i soubory RAW, což je ve Windows téměř neřešitelný problém. Picasa nabízí i automatické úpravy obrázků, ale raději použijte Irfan anebo Gimp.

Naopak silnou stránkou Picasy je možnost interakce se sítí G+, publikace vybraných fotografií v online albech Picasa a propojení obrázků s Google Earth. Picasa také umí exportovat vybrané obrázky v podobě HTML, takže pokud z nějakého důvodu nechcete používat alba Picasa, můžete si vybrané galerie vyexportovat a nahrát na své webové stránky.

Google Picasa

Google Picasa

Jaké programy tedy nainstalovat?

V nouzi lze využívat i zabudované programy přímo ve Windows, ale s výjimkou nouzových prezentací a bezokrajového tisku (Windows Fotogalerie) a editace drobných bitmap (Malování) nemají příliš využití. Pro drobné úpravy, hromadné přejmenování, otáčení a zmenšování a pro kvalitní prezentace můžete s úspěchem využít IrfanView. Pro katalogizaci fotografií v celém počítači a jejich sdílení po síti přes Blogger, Picasa, Google Earth či vytváření vlastních galerií v HTML formátu můžete využít Google Picasa.

Pokud ale pracujete s obrázky často a požadujete kvalitnější nástroje, budete muset sáhnout po pokročilých programech jako je například freeware Gimp či placené programy od Zoneru, Corelu a Adobe. Více o těchto profesionálních programech naleznete v tomto článku.

Komentáře

Nahoru