Nejlepší programy pro úpravu fotografií, které prostě musíte vyzkoušet

Nejlepší programy pro úpravu fotografií, které prostě musíte vyzkoušet

Máte fotky z dovolené nebo z výletu, které byste chtěli dále upravit, abyste si je potom mohli třeba někam pověsit? Dá se to udělat poměrně snadno, stačí si najít program, který vám nabídne přesně to, co potřebujete. Podívejte se na následující přehled, který obsahuje jak placené programy, tak i software zdarma.

Grafický editor PhotoFiltre

Prvním editorem je tento program zdarma. Ovšem na to, že je to freeware, nabízí plno různých funkcí a možností. Na druhou stranu ale nepodporuje práci s vrstvami. Kromě anglické verze si můžete na internetu stáhnout i verzi českou, pokud nejste znalci cizího jazyka. Program je v podstatě jednoduchý a pracovat se v něm naučíte za několik minut.

Stáhnout program PhotoFiltre

GIMP – jeden z nejlepších programů pro editaci fotek a obrázků

Dalším freeware editorem je populární GIMP. I s tímto programem můžete snadno upravit fotografie, neboť nabízí mnoho možností. Kromě toho existují verze na všechny platformy, takže si ho mohou užít i uživatelé operačního systému Linux nebo Mac OS. Jeho nevýhodou je to, že je dost nepřehledný a než si v něm zvyknete pracovat, chvilku to potrvá.

Stáhnout editor GIMP

PhotoScape – další freeware editor

A další z řady programů zdarma. Kromě klasické nabídky funkcí má uživatelsky příjemné prostředí a naučit se v něm je otázkou pár hodin. Ve výsledku ani nejde poznat, že byla fotka zpracována pomocí freewarového programu.

Stáhnout zdarma PhotoScape

Picnik – online editor fotografií, je také zcela zdarma

Jeden z mnoha editorů fotek? Ne tak docela, pokud upřednostňujete úpravy online, určitě se vám zalíbí tato pomůcka. Prakticky jde o klasický program pro úpravu, jenže je ve verzi online a tak není třeba nic stahovat a instalovat. A navíc není ošizený o žádné funkce. Na jednodušší úpravy vám bohatě vystačí.

Vyzkoušejte si zdarma grafický editor Picnik

Pixlr – další online editor

Alternativa výše zmíněného Picniku. Online editory se v poslední době staly oblíbenými a Pixlr je jeden z největších favoritů. Doslova se o něm hovoří jako o „Photoshopu v prohližeči“.

Vyzkoušejte si zdarma online editor Pixlr

Existuje samozřejmě více programů pro editaci fotografií a obrázků

Nejsou však již tak komplexní jako výše uvedené programy. Jedna výjimka však existuje – jmenuje se Paint.NET. Vlastně – jsou dvě – nesmíme zapomenout na XnView. Prohlížeč a editor v jednom.

Paint.NET – téměř profi editor fotografií, který je zdarma

Propracovaný a hlavně velice dobře funkční grafický editor vhodný pro úpravu fotografií a obrázků, jenž je navíc zcela zdarma. Co víc si přát? Snad jen překlad této aplikace do češtiny. Jelikož  však oplývá intuituvním rozhraním, dokáží se v něm lehce zorientovat i neanglicky mluvící uživatelé. Umožňuje stejně jako jeho dražší bratříček od Adobe (Photoshop) tvorbu a editaci jednotlivých vrstev. Nabízí uživateli i řadu pokročilých funkcí – používání řady speciálních efektů, které najdete jen v placených toolech (odstranění červených očí u osob na fotce, lze v něm částečně vytvářet i animace atd.). Paint.NET (poslední verze 3.5.10) si můžete stáhnout na stránkách samotných tvůrců tohoto programu. Paradoxně se program nenachází na doméně Paint.net, ale na Getpaint.net.

 Paint.NET - program na editaci a úpravu fotografií i obrázků

 Stáhnout Paint.NET zdarma!

XnView – takový nekomerční Photoshop

Program XnView slouží spíše jako prohlížeč složek (něco jako Průzkumník nebo Total Commander). Je určen pro nekomerční užití a je proto k dispozici zdarma. Navíc je celý v češtině. Lze v něm však také provádět pokročilé úpravy, jelikož zároveň obsahuje i nástroj sloužící k editaci a konverzi obrázků do různých grafických formátů. Grafický editor XnView podporuje přibližně 400 různých grafických formátů a do pěti desítek formátů může obrázky ukládat.

Mezi nejpoužívanější funkce XnView patří popisování snímků, třídění, otáčení, převracení, ořezávání, automatická nebo manuální úprava jasu, kontrastu a barev, odstranění efektu červených očí, převod barevné hloubky, různé efekty a filtry nebo přidávání textů a vodoznaků. Pro vytvářenou galerii si můžete dokonce zvolit velikost náhledů, formát obrázků, počet sloupců a řádků. U náhledu si můžete určit, jaké informace se s nimi budou zobrazovat (jakýkoliv text, EXIF informace, datum, čas apod.). Vybrat si můžete i metodu řazení snímků. Podporu formátů je možné ještě dále rozšířit pomocí plug-inů. Další možnosti výstupů nabízejí přehledy náhledů snímků, vícestránkové obrázky a panoramata. Třešničkou je verze pro chytré telefony.

XnView - jeden z nejlepších nekomerčních grafických editorů, který je zdarma

XnView – zde volně ke stažení!

Adobe Photoshop – placený, ale nejlepší

Nyní konečně zástupce placených programů. Ze všech editorů obrázků na světě je tento s velkou pravděpodobnosti nejlepší. Ovládá neskutečně mnoho funkcí, které ani všechny nevyužijete. Ne nadarmo jej používají i profesionálové v mediálních odvětvích. Ale pro běžného uživatele může být tento program velmi složitý a trvá věky, než si člověk všechny aspekty osvojí. Tomu odpovídá i cena, která se pohybuje až kolem 800 eur. Mnoho peněz za mnoho muziky.

Stáhnout trial verzi editoru Adobe Photoshop!

Ať už si vyberete kterýkoliv program, všechny vám budou na běžné upravování fotek stačit. Pokud vám jde hlavně o rychlost, zkuste online editory. A jste-li opravdoví nadšenci, Photoshop vám splní vaše přání. Samozřejmě je možné si nejdříve stáhnout daný program v trial verzi a vyzkoušet si, co všechno umí. Adobe Photoshop si můžete stáhnout zde!

Komentáře

Nahoru