Nejlepší programy na psaní poznámek nejen pro studenty

Nejlepší programy na psaní poznámek nejen pro studenty

Při pracování u počítače se nám velice často stane, že si potřebujeme někam napsat krátkou poznámku. Někteří lidé v takovém případě využijí třeba Poznámkový blok, jiní si pak na monitor lepí papírové lístečky. Jistě se však shodneme na tom, že se nemusí vždycky jednat o zrovna ideální řešení. V tomto článku si tedy představíme několik nástrojů, které psaní poznámek velmi zefektivní.

Display Stix: Lístečky přímo na ploše

Cílem tohoto poměrně jednoduchého programu je právě nahrazení nechvalně známých papírových lístečků. Po jeho spuštění se vám zobrazí ikonka v tzv. trayi, což je prostor vedle systémových hodin. Kliknete-li na ni pravým tlačítkem myši, zobrazí se vám přehledné menu, ze kterého je možné celý program ovládat. Doporučujeme nastavit si spouštění po startu Windows a změnit používaný font písma například na Arial. Výchozí Steve CE sice vypadá poměrně hezky, ale praktický bohužel příliš není.

 Display Stix

Display Stix je velmi dobře graficky zpracovaný

V menu je ovšem nejdůležitější položka Přidat nálepku. Jak název napovídá, po kliknutí na ni se vám na ploše vytvoří nový štítek, který vzhledem napodobuje právě klasické papírové lístečky. Do nálepky můžete okamžitě po vytvoření začít psát. Poznámku pak uložíte jednoduše stisknutím klávesy Insert.

Za zmínku rozhodně stojí také zvukové upozornění. Stačí na lísteček kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat možnost Nastavit připomínku. V otevřeném dialogu pak pouze nastavíte čas a datum, kdy chcete být upozorněni, a kliknete na tlačítko OK. Program poté v daný čas přehraje krátkou znělku a nálepka začne blikat. Díky tomu se vám úkol sám včas připomene.

Display Stix můžete stahovat například zde.

PinNotes: Ještě jednou lístečky

Pokud se vám z nějakého důvodu nelíbí Display Stix, můžete využít „konkurenčního“ PinNotes. Ten disponuje vesměs podobnou funkčností a v některých ohledech jej dokonce i předčí – zejména pokud jde o možnosti konfigurace. Obrovskou nevýhodou tohoto programu ovšem je, že pro každou poznámku vytváří samostatné okno, které se pak zobrazuje ve spodní liště. Při větším počtu poznámek to může být rozhodně nepříjemné.

PinNotes

PinNotes na nás sice mluví anglicky, ale s diakritikou problémy nemá

Zim: Lokální Wikipedie

Zatímco předchozí jmenovaný program byl určen na krátké poznámky, tento je vhodný spíše na uchovávání myšlenek, nebo i jednodušších textů – ostatně, i vzhledem trochu připomíná klasické textové procesory. V levé části se zobrazuje strom stránek a podstránek, zatímco v pravé části vidíme jejich obsah. Ovládání je opravdu intuivní. Kliknutím pravého tlačítka myši do seznamu stránek jednoduše můžeme vytvářet nové stránky i podstránky. To umožňuje poznámky hiearchicky třídit a orientace v této struktuře je pak opravdu rychlá a jednoduchá.

Zim

Možnosti formátování textu jsou v Zimu poměrně široké

Zim částečně supluje i textové procesory. Nabízí totiž poměrně slušné možnosti formátování, které mohou u jednodušších dokumentů často postačovat. Řeč je zde o nadpisech v až pěti úrovních, dvou typech seznamů a samozřejmě i v tučném písmu či kurzívě. Poznámky pak je možné tisknout i exportovat – například do formátu HTML.

Program můžete stahovat zde.

Závěr

Pokud jste si z našeho přehledu nevybrali, nezoufejte. Na krátké poznámky může méně náročným uživatelům postačovat například standardně nabízená aplikace Rychlé poznámky ve Windows 7. Na delší poznámky pak lze místo Zimu použít také třeba velice podobný program CherryTree.

Podělte se s námi v komentářích o vaše zkušenosti a řekněte nám, kam si píšete poznámky vy. Jste zastáncem klasických papírových lístečků, nebo upřednostňujete spíše nějaké softwarové řešení? Pokud ano, jaké?

Komentáře

Nahoru