Nejlepší program na převod DVD? Možná právě tento…

Nejlepší program na převod DVD? Možná právě tento…

Většina z nás si alespoň občas koupí nějaké DVD s filmem. Ta bohužel stárnou a nevydrží věčně, proto je potřeba zakoupené filmy zálohovat. Někdy také potřebujete převést film do menší velikosti pro uložení a přehrávání přímo v PC. Pro tyto účely slouží DVD rip, tedy převedení DVD formátu filmu do nějaké formy video souboru použitelného pro počítače a mobilní zařízení.

Programů pro ripování DVD se nabízí celá řada, ale hodně jich je náročných či drahých. Velmi dobrý je program Auto Gordian Knot (také AutoGK), který si představíme v tomto článku. Jeho velkou výhodou je uživatelská nenáročnost, dobré možnosti nastavení a navíc se jedná o freeware. Nevýhodou je rozhraní v anglickém jazyce, ale ovládání programu je opravdu jednoduché.

Stažení a instalace

AutoGK se instaluje v balíku společně s dalšími prográmky ke konverzi a s kodeky, stáhnout si jej můžete například na Slunečnice.cz. Instalace je zcela jednoduchá, pouze je potřeba vícekrát odklikat instalaci jednotlivých prográmků. Instaluje se samotný AutoGK, a pak ještě AviSyth, VobSub a XviD.

Výběr DVD

Na začátku musíte vybrat, co vlastně chcete převést. Zde je bohužel program poněkud uživatelsky nešikovný. Takže na začátku musíte vybrat DVD a ve složce video soubor označený VTS_01_0.IFO. Pokud je DVD vybaveno ochranou, nemusí se jeho převod zdařit. V dalším políčku vyplníte do jakého souboru chcete uložit výstup. V případě více mutací se objeví dialogové okno, kde upřesníte požadovanou stopu.

Hlavní okno AutoGK s popisem voleb

Hlavní okno AutoGK s popisem voleb

Jazyk a titulky

V levém panelu jsou dostupné jazykové verze, v pravém je možnost vložení titulků. Pokud zaškrtnete titulky v pravém panelu, budou natvrdo vloženy přímo do videa a nepůjdou vypnout!

Titulky lze vyexportovat i do externího souboru zaškrtnutím volby v Advanced settings.

Nastavení výstupu

Na panelu 3 můžete nastavit kvalitu výstupu. Buď lze zvolit přednastavenou výstupní velikost, vlastní výstupní velikost anebo kvalitu. Pro všechny tyto možnosti se použije původní velikost videa na DVD. Pokud potřebujete nastavit výstup podrobněji, musíte použít dialogové okno dostupné pod tlačítkem Advanced settings. Můžete nastavit rozlišení videa, nastavuje se pouze šířka a výška se automaticky dopočítá. Nastavit lze i kódování zvukové stopy, kodek a vytvoření externích titulků.

Pokročilé nastavení převodu

Pokročilé nastavení převodu

A nakonec samotný převod

Po nastavení všech předvoleb přidáte převod do fronty ke zpracování kliknutím na tlačítko Add job. Pokud nechcete převádět nic dalšího, spustíte převod tlačítkem Start. Můžete také do seznamu přidat další DVD. Pro každé se nastavují předvolby zvlášť, nezapomeňte vždy přidat položku do fronty pomocí Add job. Po zadání všech požadovaných akcí spustíte dávku klinutím na Start a již se nemusíte o nic starat.

Program rovněž umožňuje nastavit i usnutí či vypnutí počítače po dokončení převodu, například pokud převádíte v noci.

Komentáře

Nahoru