Nejlepší kalkulačky pro Windows aneb když ta základní nestačí

Nejlepší kalkulačky pro Windows aneb když ta základní nestačí

Čas od času se stane, že potřebujeme provést nějaký složitější výpočet. Výchozí kalkulačka, která je součástí Windows, však nemusí vždycky postačovat. V tu chvíli někdy raději sáhneme po klasické „hardwarové“ kalkulačce, nebo různé mezivýpočty provádíme ručně. Existují však i jiné možnosti. Pojďme si je představit!

Microsoft Calculator Plus

Jedním z užitečných nástrojů může být vylepšená verze zmiňované výchozí kalkulačky ve Windows, kterou vyvinul přímo sám Microsoft. Řec je o Microsoft Calculator Plus, nebo také česky Kalkulačka+. Hlavní rozdíl je ve změněném designu (lze jej vypnout) a přidaném převodníku mezi různými jednotkami. Lze převádět mezi jednotkami délky, energie, teploty a mnoha dalšími. Kalkulačka si dokonce poradí i s převody mezi několika měnami.

Kalkulačka+

Kalkulačka v novém kabátku

Multifunkční MultiCalc

Šikovným programem je rovněž MultiCalc. Kromě kalkulačky s několika pokročilými funkcemi a pamětí až na 20 čísel disponuje rovněž převodníky mezi jednotkami, měnami (data se navíc umí aktualizovat podle informací na internetu). Studenti technických oborů pravěpodobně také ocení, že MultiCalc obsahuje databázi několika vzorců pro výpočet ploch, objemů či některé fyzikální výpočty. Jednotlivé proměnné ve vzorcích jsou navíc popsány.

MultiCalc

Vestavěná databáze vzorců může být velmi praktická

SpeQ Mathematics pro náročné výpočty

Předchozí zmiňované programy sice mohou být v řadě případů praktické, ale pro opravdu náročné výpočty se nehodí ani jeden z nich. Jinak je tomu v případě tohoto povedeného kousku software. SpeQ Mathematics sice neumí převádět mezi různými měnami ani fyzikálními jednotkami, ale kalkulátor je to opravdu brilantní. Umožňuje definovat si vlastní proměnné i funkce a dokonce také vykreslovat grafy. Program vám ukazuje všechny předchozí operace a dokonce umožňuje si je i uložit. To je vhodné zejména u řešení náročných úloh, kdy si potřebujete přesně pamatovat, jaké kroky jste provedli. Velice praktické je rovněž vypisování seznamu všech existujících proměnných a jejich hodnot.

SpeQ

 Lepší kalkulačku bychom asi hledali těžko

SpeQ

Vykreslování grafů umí jen opravdu málo kalkulátorů

Příklad definování proměnných:

x = 2

y = 3

z = (x + y) * 2

Příklad definování funkce:

f(x) = x ^ 2

f(x, y) = x * y

Příklad vykreslení grafu:

plot(f(x))

plot((x + 1) * 2)

Příklad použití vestavěných funkcí:

deg2rad(90)

sin(deg2rad(90))

sqrt(4)

Počítejte odkudkoliv s WolframAlpha

WolframAlpha sice není přímo program pro Windows, ale to vůbec nevadí. Jedná se totiž o špičkový online nástroj, který si mimojiné poradí i s matematikou. Cizí mu nejsou dokonce ani matice, integrály či derivace.

WolframAlpha

WolframAlpha si poradí asi se vším. Navíc je přístupný online.

Závěr

Některé kalkulačky, které jsme zde představili, jistě mnohé z vás zaujmou. Zejména SpeQ Mathematics považujeme za opravdu povedený kousek, který se pro řešení alespoň trochu složitějších úloh výborně hodí. Software je ovšem  vetšinou o subjektivních dojmech a je možné, že vám vyhovují úplně jiné aplikace – třeba i standardní kalkulačka ve Windows. Podělte se s námi do komentářů o svůj názor!

Komentáře

Nahoru