Nejlepší hry pro Linux: Jakou hru si zahrát na tučňákovi?

Nejlepší hry pro Linux: Jakou hru si zahrát na tučňákovi?

O operačních systémech na bázi Linuxu se říká, že se na nich nedají hrát hry. Opak je ale pravdou. V tomto článku si můžete přečíst o nejlepších hrách, které můžete na Linuxu hrát.

Proč rozdělujeme hry pro Linux a Windows?

Jednoduše proto, že Windows vyvinul API, na kterém běží téměř všechny hry pro Windows. Toto API se nazývá DirectX. Tento název je určitě každému, kdo už instaloval nějakou hru známý. DirectX je sada knihoven, která umožňuje komunikovat s hardwarem. Knihovny jsou ale dostupné pouze pro Windows, a proto se hry, které jsou tvořeny pro Windows, nedají hrát na Linuxu.

Ten totiž běží na jiném API, a to se nazývá OpenGL. Tento problém řeší, asi nejznámější volný program, WINE. Tento program přepisuje rozhraní DirectX do OpenGL a umožňuje tedy hrát hry z Windows na Linuxu. My se ale dnes budeme bavit o hrát, které jsou přímo pro Linux.

Akční hry

V tomto odvětví stojí za povšimnutí určitě velice známý Doom 3, který byl nedávno předělán pro i Linux. Další akční hrou je Wolfenstein: Enemy Territory, která je volným pokračováním svého předchůdce Return to castle Wolfenstein. Enemy Territory mělo původně být vydáno jako komerční druhý díl, ale kvůli problémům při vývoji se multiplayerová část vydala zvlášť a je ke stažení zdarma. A v neposlední řadě je to taky skvělá předělávka hry Quake 3 Arena pro Linux s názvem OpenArena.

Strategické hry

Mezi nejlepší strategické hry na Linuxu se řadí Glest. Tato strategická hra je velmi podobná Warcraftu 3 a má velice širokou základnu hráčů.

Další, neméně zajímavou hrou je Bitva o Wesnoth. Tato hra se opírá o základní herní typy ze hry Heroes 3. Máte zde tedy políčka po kterých putujete, jste omezeni určitým počtem kroků a ubíhají zde dny. Hra má poutavý příběh o mladém čaroději a několik rozšíření, na kterých pracují sami hráči.

Pro stavitele je na Linuxu připravena velmi oblíbená hra s názvem Simutrans, která je věrnou kopií hry Open Transport Tycon Deluxe.

MMORPG

Na Linuxu nechybí ani dnes velmi oblíbené MMOPRG hry. Nejvydařenější hrou je PlaneShift. Největší zajímavostí této hry je zřejmě způsob, jakým komunikujete s NPC postavami. Oproti klasickému WoW, ve kterém klikáte na buy, sell a názvy úkolů, zde budete muset napsat, co po postavě chcete. Takže například: sell me weapon, give me a quest atp. Je to velmi zajímavé zpestření hry, ale ten kdo neumí anglicky si bohužel nezahraje.

Další velice povedeným MMORPG je Auteria. Stejně jako u jiných MMORPG her nejde o nic jiného, než sbírat body zkušenosti a vylepšovat svou postavu. Tato hra má velice povedenou grafiku a dobře se hraje.

Malé hry a hříčky

Tak jako ve Windows i v Linuxu máte po instalaci systému k dispozici několik mini her. Nechybí zde samozřejmě karty, miny nebo například Mahjong. V Linuxu navíc najdete i Sudoku či vědomostní soutěžní hry jako například Brainy.

Dále je zde mnoho her s tučňákem, třeba SuperTux, tedy kopie Super Maria. Dále TuxKart, kde jezdíte v motokárách (samozřejmě, že je řídí tučňáci) nebo TuxRacing, kde ovládáte tučňáka, který klouže po břiše a sbírá ryby.

Pro ty náročnější

Pokud vám hry, které nabízí Linux nevoní, máte zde pořád možnost pouštět hry přes Wine, který v dnešní době zvládne 80 % her spustit bez problémů. Dále je zde Cedega, která garantuje stoprocentní úspěšnost u vybraných her.

Závěrem

Pro nejnáročnější hráče, kteří netrpělivě čekají na den vydání nejnovějších her, je Linux pouze ke škodě a určitě by měli zůstat u Windows. Pro ty, kteří se ale spokojí s menšími, nicméně o nic zábavnějšími hrami, se na Linuxu najde spousta zábavy.

Komentáře

Nahoru