14 tipů na nejlepší antivirové programy, který si vyberete?

14 tipů na nejlepší antivirové programy, který si vyberete?

Vir je počítačový program, který se zkopíruje do jiného legálního programu. Infikovaný program potom mění svoje funkce, reaguje jinak, než požaduje uživatel, a může poškozovat nebo odesílat různá data. Aby virus mohl fungovat, potřebuje hostitele, který jej přijme. Musí být malý a přitom schopný spolupracovat s původním programem. Viry mohou zničit data, získat údaje o uživateli nebo způsobit naprostou nefunkčnost programů a počítače.

Nároky na antivirové programy jsou vysoké. Většina bezplatně stahovaných antivirových programů zajistí základní ochranu počítače, ale má svoje omezení a kvalitně lze počítač ochránit pouze placeným programem.

Jaké jsou tedy nejlepší antiviry, řazené podle známé účinnosti při odhalování virové nákazy?

ESET NOD32

Řadí se mezi špičkové antivirové programy, které pracují s téměř absolutní jistotou odhalení virů. Virová databáze obsahuje všechny viry, které je možné dohledat. Je nejrychlejším vyhledávačem virů na trhu. Umí odhalit změny v programech, které siganlizují možnost napadení virem. Přitom kvalitně analyzuje, zda se nejdená o planý poplach.

Symantec Norton

Norton 360 je komplexní ochrana počítače. Umožňuje bezpečné prohlížení obsahu stránek, používání emailu, blokuje podezřelé obsahy zpráv, crimeware a odkazy. Varuje před nebezpečnými stránkami a phishingovými útoky. Zabrání proniknutí do počítače pro zjištění identity a osobních údajů.

Kromě přímých antivirových funkcí má ještě řadu doplňkových služeb. Obsahuje rodičovský zámek, může automaticky zálohovat obrázky nebo data na záložní zdroj a zrychluje práci počítače opravami systémových chyb.

Avira Antivir

Umísťuje se tradičně na předních místech v hodnocení nejlepších antivirových programů. Zároveň je poměrně levný a dá se koupit v řádech stokorun. Detekuje viry s minimem falešných poplachů. Při stahování cracků nebo torrentů umí správně vyhodnotit, zda se program chová jako virus nebo nikoliv. Je uživatelsky příjemný a poměrně lehce nastavitelný. Používá jej přes 50 milionů zákazníků z celého světa.

Trust Port

Každý spouštěný program, otevíraný soubor nebo prohlížená webová stránka jsou automaticky skenovány na přítomnost virů. Umí viry mazat, opravovat původní programy, nalezené viry může také přesunout a umí přejmenovávat soubory, aby nemohly být znovu napadeny. Pravidelně nebo na vyžádání provádí skenování počítače. Dokáže detekovat všechny známé viry, červy a trojské koně.

Sophos

Zaměřuje se pouze na firemní zákazníky, kterých má přes 100 milionů. Proto balík antivirových programů je vždy multilicencí. Chrání před známým i neznámým malwarem, spamem, nežádoucími aplikacemi a útoky za účelem získání dat. Protože je určen pro firmy, obsahuje kontrolu firemních sítí a výměny dat mezi více počítači a uživateli.

Microsoft Security Essentials

Antivir, který je zaměřený na uživatele operačního systému Windows. Má malou náročnost na hardware a běží poměrně hladce na pozadí aplikací. Automaticky se aktualizuje a je vytvořen pro jednoduché ovládání uživatelem. Oproti složitým antivirovým programům se lehce ovládá. Samozřejmě chrání proti útokům z internetu i z vlastních vnějších zdrojů.

Kaspersky

Velmi rozšířený a populární antivirový program. Existuje ve volné verzi, ale ani placené verze nejsou drahé – do 1.000 Kč. Chrání před všemi možnými hrozbami z internetu. Také je snadno ovladatelný a intuitivní. Má zabudovaný osobní firewall a vysoce kvalitní antispamovou ochranu. Bezpečně chrání data na počítači. Má evidovaných kolem 200 milionů uživatelů.

Big Defender

Prezentuje se zajímavým nástrojem. Detekuje běh každého programu, který je umístěn v počítači. Pokud dojde k nezvyklému chování nějakého programu, ihned varuje uživatele. V případě častých chybných hlášení označí program za škodlivý. Skenování provádí velmi rychle, protože skenuje pouze neprověřené programy.

F-Secure Anti-Virus

Tento antivirový program se kromě běžné obrany proti virům specializuje na spam. Umí dobře vyhledávat spamovací mechanizmy a postupy, a proto má vysokou úspěšnost. Komplexní antivir má osobní firewall a je poměrně rychlý.

CA eTrust

Poskytuje komplexní řešení ochrany pro menší uživatele a domácnosti. Umí odhalit útoky hackerů, nevyžádanou poštu a většinu běžných virů. Dobře odhaluje poštovní zprávy s falešnými nabídkami a podvodnými údaji.

Norman

Antivirový program dobře chrání uložená data před napadením z internetu. Chrání identitu uživatele a filtruje příchozí poštu. Samozřejmě obsahuje všechny prostředky pro ochranu před viry, trojskými koňmi a červy.

McAfee

Je oblíbeným pro svoje snadné a přehledné ovládání. Kromě ochrany před útoky z internetu a jinými zdroji také pomáhá urychlovat chod počítače. Má dobře propracovaný skenovací systém a okamžitou opravu chyb. Obsahuje chráněný systém na integraci programů do prohlížeče. Využít je možné placené služby na online serveru společnosti, která zajišťuje nepřetržitou bezpečnostní pomoc.

Avast

Používá řadu ochranných prvků jako rezidentní ochranu, detekci virů, červů a trojanů. Velké rozšíření a popularita jsou způsobeny uvolněním volné verze programu. Antivir poskytuje rychlou detekci známých virů a online ochranu před útoky z internetu.

AVG

Také program s volnou distribucí. Obsahuje celkovou ochranu počítače a má propracovánu vyspělou technologii na odhalování virů z webových stránek. Umí totiž najít na prohlížených stránkách dočasně umístěné škodlivé soubory. Dobře chrání identitu uživatele a bezpečnost při operacích s https servery a s kreditními kartami. Rychle blokuje podezřelé aktivity programů

Všechny antivirové programy jsou kvalitní a víceúčelové. Pokud mají dobře fungovat, musí živatel dodržovat bezpečnostní pravidla a nastavení. Například nepovolovat odpojení firewall brány, nestahovat neprověřené soubory nebo přílohy z nevyžádané pošty.

Dobrou vlastností některých programů je zálohování dat a časté skenování při udržení výkonu počítače. Rozhodnutí na pořízení antivirového programu určitě záleží na penězích, protože pouze profesionální programy chrání počítač velmi bezpečně. Volně stahované programy mají svá omezení. Chrání také dobře, ale za cenu větších rizik.

Komentáře

Nahoru