„Nejezte kapsle na praní, jsou jedovaté,“ varují odborníci v reakci na virální videa s šílenou výzvou

Polykání skořice, napodobování figurín či třeba vypití piva na „ex“, to jsou jen některé z výzev, které se v posledních letech šířily po internetu formou virálních videí a zlákaly k účasti mnoho lidí. Ne každá výzva je však zcela neškodnou zábavou, v některých případech může jít doslova o život. To je také případ jednoho hloupého nápadu, který nyní podněcuje teenagery k pojídání kapslí na praní.

Kde přesně nebezpečná myšlenka vznikla není známo, výsledkem jsou ale desítky teenagerů hospitalizovaných se zdravotními problémy. A není divu, polykání kapslí na praní sice může některým dětem znít jako legrace, ale opak je pravdou, následky mohou být mnohdy tragické. Kromě žaludečních nebo dýchacích problémů a ztráty vědomí může dojít i k úmrtí. Hlavní úskalí kapslí je, že děti mohou jejich obsah vdechnout do plic nebo onemocnět z jejich požití. Projevem otravy mohou být také záchvaty, změna krevního tlaku nebo srdeční frekvence.

Podle informací The Washington Post evidovaly toxikologická střediska v Americe jen za první dva týdny v roce 2018 celkem 39 případů úmyslného požití pracího prostředku. Za minulý rok to bylo 53 takových případů.

Videa, na kterých teenageři rozkousávají kapsle plné jedovatého barevného gelu na praní v rámci výzvy „Tide Pod Challenge“ se postupně začaly objevovat především na sociálních sítích a publikační platformě Youtube. Youtube už ohlásil, že usiluje o rychlé smazání všech videí, která porušují zásady o zákazu zveřejňování obsahu, který povzbuzuje k nebezpečným aktivitám. O zastavení výzvy se snaží i společnost Procter & Gamble Co., mezi jejíž výrobky patří právě kapsle na praní. Hned v roce 2012, krátce po uvedení produktu na trh, se společnost rozhodla vyrobit víko s dvojitou západkou, aby zabránila nehodám, kdy by se malé děti mohly kapslemi připomínajícími bonbony otrávit. V reakci na virální výzvu vytvořila krátké video ve spolupráci s fotbalovým hráčem Robem Gronkowskim, který má mladé od takového experimentování odradit.

Zdroj: The Washington Post, zdroj foto: Youtube

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru