Nejdůležitější programy pro Linux aneb Pár tipů na to, co si musíte nainstalovat!

Nejdůležitější programy pro Linux aneb Pár tipů na to, co si musíte nainstalovat!

LinuxLinuxové distribuce nabízí nespočet programů, které si můžete nainstalovat. Které programy jsou ale důležité pro provoz systému?

Nejdůležitějším programem, který na Linuxu můžeme najít, je Synaptic a jemu podobné. Pomocí tohoto programu se instalují všechny ostatní programy. Je to uživatelsky přívětivější náhrada konzolového příkazu apt-get. V novějších verzích systému se objevují i Centra softwaru. Tato centra obsahují nejdůležitější programy a nabízí jejich rychlé stažení a instalaci.

Linux je (na rozdíl od Windows) již po instalaci naplněn všemi programy, které vývojáři považují za důležité. Máte tedy nainstalovaný prohlížeč, hudební přehrávač, základní vývojové programy, kancelářské balíky apod.

Vývoj

Vývojáři, kteří používají Linux, obvykle píší v programovacích jazycích C / C++ nebo Java. Nejznámějšími vývojovými prostředími na Linuxu jsou zřejmě Kdevelop a MonoDevelop. Kdevelop umožňuje psát v C / C++ a MonoDevelop je rozšířeno o jazyky na platformě .NET – tedy C# nebo VB.NET. Pro Javu pak Linux nabízí velice povedené prostředí NetBeans.

Pro tvorbu webových stránek pak použijeme Apache, který je multiplatformní. Mezi nejlepší editory patří samozřejmě Geany, který je označován jako jednoduchý, rychlý a mocný nástroj. Pro náročnější je zde Kopozer, který umožňuje jednoduchou editaci grafické podoby webových stránek.

Systém

Do této kategorie by se daly samozřejmě zařadit antiviry. Na Linux ale neexistuje téměř žádný vir, tudíž antiviry na Linux téměř nejsou. Pokud byste, i přes tuto skutečnost, toužili chránit svůj systém, tak můžete vyzkoušet linuxový antivir Clam. Dále se také nabízí linuxové verze známých antivirů ESET, AVG nebo Avast.

Kromě antivirů do této oblasti spadá také velice užitečný nástroj Gparted, který slouží k editaci diskových oddílů. Díky tomuto nástroji můžete na již nainstalovaném systému manipulovat s oddíly a připravit si například prostor pro instalaci dalšího systému.

Posledním programem, který se uživatelům Linuxu hodí, je htop. Je to upravená verze příkazu top, který vypisuje spuštěné procesy a umožňuje je ,,zabíjet“. Htop je vylepšený o grafické prostředí, jež zpřehlední procesy, přičemž mnohem lépe umožňuje s těmito procesy pracovat.

Grafika

Linux nezapomněl ani na grafiky. Nabízí několik povedených programů pro tvorbu grafiky. Upřímně řečeno, ani jeden z linuxových grafických programů nedosahuje takové kvality jako Photoshop. Pro méně náročné grafiky jsou ovšem programy na Linuxu dostačující.

Pro tvorbu rastrové grafiky je nejpoužívanějším programem GIMP – GNU Image Manipulation Program. Tento program je asi nejblíže oblíbenému Photoshopu.

Vektorovou grafiku pak obstarává známý program Inkscape.

Internet

Všechny programy, které běžný uživatel používá k přístupu na internet, tedy prohlížeč a nějaký messenger, již jsou v Linuxu nainstalované.

Pokud jste pokročilejším uživatelem, určitě se bude hodit Gftp, který slouží k připojení na FTP.

Kancelář

Kancelářské balíčky jsou také součástí instalace systému. Podle distribuce se můžete těšit na LibreOffice nebo OpenOffice. LibreOffice je odtrhnutou součástí OpenOffice. Tyto dva kancelářské balíčky jsou téměř stejné. Oba balíčky obsahují všechny známé kancelářské programy, tedy tabulkový editor, editor prezentací apod.

Mladý redaktor, který chce poskytnou svým čtenářům kvalitní obsah a zajímavé čtení. Zapálený programátor a hráč, který má v oblibě .NET a Linux. Dychtivý čtenář knih a milovník čínského jídla. Twitter → @jarekpetrik

Komentáře

Nahoru