Nejdražší comixy a kdo radí se ztvárněním superhrdinů filmařům v Hollywoodu? A jak je skvěle využít na vysvětlení fyzikálních jevů?!

Pokud milujete comixy, budete milovat i amerického profesora a fyzika Jamese Kakaliose.

„Všechno, co vím o vědě, jsem se naučil z comixů,“ prohlásil Kakalios.

Ale začněme od začátku. Příběhy superhrdinů čtou a hlavně sledují stamiliony lidí po celém světě, jsou bez pochyb centrem byznysu, který vydělává miliardy dolarů. Téměř každý zná vydavatelství a giganty Mavel a DC Comics. Za stará raritní čísla comixů můžete dostat až horentní sumy.

Nejdražší comixy

Například za číslo, kde se poprvé objevil Iron Man, můžete na dražbě jako jeho majitel získat až 262.000 dolarů.

první comix s iron maneme

Nejvyšší částka za vydražení Flashe je obdobná 289.000 dolarů a Captain Amerika je na tom ještě o něco lépe a byl prodán za 343.000 dolarů. X-meni se vydražili nejvýše za 492.000 dolarů. Za číslo, kde se zjevil jako první Spider Man či Batman můžete získat dokonce částku kolem 1 mil. dolarů. Nicméně v popularitě suverénně vede Superman, kde nejvyšší cílová částka za kterou byl prodán je dokonce neuvěřitelných 3,2 mil. dolarů.

captain-america

Nejúspěšnější filmová ztvárnění comixového žánru převedená na filmová plátna.

Kteří superhrdinové vydělali svým producentům nejvíce?

Britsko-americký thriller Temný rytíř (2008), jež byl natočen podle komiksů o Batmanovi vydělal 1.004.600.000 dolarů, další díl Temný rytíř povstal natočený o 4 roky později pak šel se zisky ještě o trochu výše na částku 1.084.900.000 dolarů.

Captain America: Občanská válka (2016) dosáhl zisku 1.153.300.000 dolarů a byl prvním filmem, kterému se podařilo dosáhnout hranice 1 mld. dolarů.

Iron Man (2013) Třetí díl slavné trilogie vydělal miliardu dolarů během pouhých 23 dní. Třeté díl slavné trilogie utržil dohromady 1.214.800.000 dolarů a na první miliardu se vyšplhal během pouhých 23 dní.

Avengers (2012) Tento tým superhrdinů vydělal miliardu dolarů během pouhých 19 dnů, celkem tedy 1.518.800.000 dolarů a další díl Avengers: Age of Ultron (2015) dosáhl na celkovou tržbu 1.405.400.000 dolarů.

batman

A jak s nimi souvisí fyzika a James Kakalios? Jako odborný poradce spolupracuje s Hollywoodem.

Tento profesor často spolupracuje s Hollywoodskými filmaři a jako odborný poradce se podílel kupř. na filmech The Amazing Spider-Man (2012) a kritiky oceňovaných Watchmen (2009), kde radil, jak na plátno převést Dr. Manhattana. Pomáhá tedy tvůrcům převést postavy z comixu na stříbrná plátna tak, aby působily autenticky.

Jedná se o držitele ceny Andrew Gemant Award 2016 a autora bestselleru The Physics of Superheroes z roku 2005. Jedná se o knihu Fyzika superhrdinů, která zatím v České republice bohužel nebyla vydána. V té se zabývá nejzajímavějšími momenty komiksových příběhů z hlediska vědy.

Fyzika superhrdinůAutorova prvotina: Fyzika superhrdinů

 Fyzika superhrdinů kniha 2Knihu si můžete zakoupit kupř. na stránkách amazon.com za částku kolem 12 dolarů.

Sám autor má k tomuto typu žánru velice kladný vztah a není problém ho zastihnout v comixové garderobě. Už k dětským letům se pojí jak jeho láska k tomuto žánru, ale tak k vědě. K jeho budoucí práci ho přivedl jeho učitel matematiky. Jeho seminář s názvem Vše, co vím o vědě, jsem poznal díky comixům“ přitom probíhá v rámci výuky na Minnesotské univerzitě již od roku 2001.

Fascinace mladých lidí comixy přebije zřejmě i nálepku fyziky jako ne příliš atraktivního předmětu. Fyzik totiž tvrdí, že během jeho poutavých přednášek nikdy nepadla obligátní otázka:

„Bude mi tohle k něčemu v reálném životě?“

James Kakalios u nás není žádným nováčkem. Přednášel u nás již v rámci mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů  AFO (Academia Film Olomouc) v roce 2015, 2016 i 2017. Sympatický Američan tedy nedávno už potřetí  zavítal do České republiky a ve vystoupení 20.5.2017 v Hyde Parku osvětlil nadlidské schopnosti superhrdinů z hlediska racionálních fyzikálních zákonů.

Odkaz na jeho účinkování v Hyde Parku naleznete zde.

kakalios

Co všechno dokáže profesor fyziky James Kakalios vysvětlit?

Tak například s vědeckou přesností vysvětlil gigantu Marvel, že za smrt své přítelkyně Gwen Stacy může nikoli záporák Green Goblin, ale sám Spider-Man, kdy vystřelením svého pavoučího lana fyzikální zákony způsobily zlomení jejího vazu. To se projevilo dokonce i v následných comixech, kdy dříve zůstávala příčina smrti Gwen nejasná a otevřená. Nicméně po zpětné vazbě Kakaliose už Green Goblin v jednom z dalších čísel série přímo obviňuje Spider-Mana z její smrti.

Prahnete-li po poznání, Kakalios nastíní i z čeho by musel být vyroben a čím potažen štít Kapitána Ameriky. Štít je paradoxem sám o sobě, neboť musí být ultra lehký a zároveň neskutečně odolný. Nebo vás zajímá, jak funguje Flash, který by v reálu musel při svém super rychlém pohybu vytvářet takové tření, že by přitahoval kovové předměty?

kakalios3

Možná vás pak překvapí, že postava Iron Mana je poměrně reálná a že de facto veškeré vybavení již máme k dispozici nebo velice brzy bude. Obrněný oblek? Máme. Exo-skeleton zvyšující sílu? Máme. Trysky v botách a rukavicích? Máme. Dokonce existuje už i kybernetická helma, skrze kterou lze ovládat celý oblek myšlenkami! Jediné, co nám chybí je právě onen obloukový reaktor a zdroj, který má v těle Anthony Stark. Zatím se vědcům nepodařilo vymyslet, jak vtěsnat jadernou elektrárnu někomu do batohu na zádech.

„Kdybychom věděli, jak vynalézt zdroj velikosti hokejového puku, nepotřebovali bychom ani superhrdiny,“ tvrdí Kakalios.

Pokud nepatříte mezi fanoušky superhrdinů a zajímala by vás naopak fyzika úplně běžných každodenních věcí, které každodenně používáme, James Kakalios napsal i knihu The Physics of Everyday Things: The Extraordinary Science Behind an Ordinary Day, ve které se můžete dozvědět, jak funguje kupř. lednička, mobil, dálkové ovládání atd.

každodenní věci1

Pokud ve vás jako v milovníkovi comixu i reality tedy stále hlodají další otázky: Jak funguje Thorovo kladivo, jak dokáže Ant-Man měnit svou velikost, jak může Superman létat a Spider-Man vystřelovat své pavoučí sítě do tak extrémní dálky? James Kakalios je tím, kdo do vašeho zmatku dokáže vnést fyzikální řád. Obecnou pravdou pak zůstává, že většina dříve nepředstavitelných vizionářských zákonů a vynálezů comixové vědy i sci-fi literatury, ve skutečnosti v mnohém předpověděly budoucí reálné objevy vědců.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru