Dnes vyšlo 15 článků

Nejdetailnější obrázek Internetu všech dob – a vytvořen byl samozřejmě nelegálně

Nejdetailnější obrázek Internetu všech dob – a vytvořen byl samozřejmě nelegálně

K čemu potřebujeme mapu Internetu? Není to cizí země ani město, kde musíme znát každou zatáčku, abychom dorazili k cíli. Internet je vlastně jen sumou spojení mezi počítači, které hovoří převážně stejnou řečí.

Anonymní výzkumník se spoustou času si to ale nemyslí a k Internetu chová zřejmě o trochu více citu než běžný uživatel. Jak jinak si vysvětlit, že byl ochoten strávit tolik času, aby hacknul 420 000 počítačů? Díky tomu byl pak schopen vytvořit nejdetailnější mapu Internetu všech dob.

Nejpodrobnější mapa Internetu všech dob vznikla nelegálně - hackováním cizích počítačů

Nejpodrobnější mapa Internetu všech dob vznikla nelegálně

Mapa zobrazuje místa, odkud se lidé přihlašují k internetu, i změny použití internetu v čase, a to vše s obrovskou precizností. Výsledná mapa není dokonalá, aleje jistě krásná na pohled. Hacker sám uvádí, že se jeho mapa již v tuto chvíli stává zastaralou, neboť sleduje pouze počítače s IPv4 adresami. V současné době jsou tyto adresy stále ještě obvyklé, nejnovější standard už ale představují IPv6. Výzkum byl také omezen na počítače s Linuxem a určitou výkonností procesoru.

Dostane autor výzkumu 50 doživotních trestů?

Hackování cizích počítačů je v USA krajně nelegální a kdyby byl hacker na území tohoto státu dopaden, hrozí mu asi 50 doživotních trestů odnětí svobody. Anonym ale sám píše, že jeho práce nebyla nijak sofistikovaná. Využil svůj takzvaný Carna-Botnet, aby se naboural pouze do zcela nechráněných počítačů. Navíc majitelům napadených počítačů ponechal poznámku o účelu hacknutí počítače a dokonce e-mail, na který mohli napsat v případě pochybností či dotazů.

Výzkumník je jistě velmi zvědavý člověk. Celá akce byla motivována otázkou, zda něco takového lze vůbec provést. Zároveň však akce upozornila na tragicky nízkou míru zabezpečení našich počítačů. Není jasné, zda hackera bude za jeho čin někdo stíhat, experti přes data jsou ale jeho výsledky nadšení.

Pokud chcete vidět, jak se mapa proměňuje v běhu 24 hodin, určitě shlédněte také tento odkaz:

https://internetcensus2012.bitbucket.org/images/geovideo.gif

Zdroj: https://motherboard.vice.com/blog/this-is-most-detailed-picture-internet-ever

Zdroj obrázků: https://motherboard.vice.com/blog/this-is-most-detailed-picture-internet-ever

Komentáře

Nahoru