Nebezpečný virus, který se šířil Facebookem, během dvou dnů napadl tisíce uživatelů

Včera 7. července 2016 bezpečnostní analytici antivirové společnosti Kaspersky Lab varovali před počítačovými piráty, kteří se prostřednictvím nebezpečného virusu šířícího se přes sociální síť Facebook dostali do zařízení obětí. Kybernetičtí zločinci mohli ovládat napadená zařízení a odcizit internetovou identitu obětí (vystupovat pod jejich jmény).

Virus se masivně šířil koncem června, kdy uživatelé obdrželi od svých přátel zprávy, že byli zmíněni v komentáři nějakého příspěvku. Ale ve skutečnosti za tímto počinem stáli počítačoví piráti, nikoliv přátelé.

password-704252_1280

Nebezpečný virus napadl během dvou dnů tisíce uživatelů. Zdroj: Pixabay

Uživatel, který se stal obětí kybernetického útoku, si přes zprávu stáhl nebezpečný malware do svého počítače. Zároveň získal škodlivé rozšíření do internetového prohlížeče Google Chrome, které je schopné zachytávat přihlašovací údaje na Facebook. A tím pádem se piráti dostali do účtu daného uživatele, za kterého se vydávali, a mohli šířit virus dál.

Bezpečnostní analytici podotkli, že útočníci mohli provádět jakékoliv změny na profilu na sociální síti (například změnit nastavení soukromí). A také mohli bez problémů stáhnout data do počítače, přičemž se mohlo jednat i o škodlivé kódy.

Škodlivý virus napadl především počítače s operačním systémem Windows a některé chytré telefony s mobilním systémem Windows Phone. Zařízení, na kterých je nainstalován Android či iOS, se naštěstí tomuto útoku vyhnuly (knihovny s těmito systémy nebyly kompatibilní).

Virus napadl především uživatele v Brazílii, ale objevily se také oběti v Německu či Portugalsku. Ještě není zřejmé, zda útočníci zaútočili na tuzemsko.

Facebook zasáhl a virus už není hrozbou

Bezpečnostní experti sociální sítě Facebook naštěstí udělali velkou tečku za tímto útokem, který během dvou dnů napadl tisíce uživatelů. Zablokoval cestu, kterou virus používal ke svému šíření z napadených zařízení.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru