Dnes vyšlo 15 článků

Nebezpečí ve VIRtuálním světě

Virtuální svět, stejně jako ten reálný, skrývá nečekané hrozby. V každé společnosti se najdou lidé, kteří se snaží nějakým způsobem škodit. A nejinak je to i ve světě počítačů. Přijde vám samozřejmé zabezpečit dům, než jedete na dovolenou? Chraňte i svůj počítač, než se vydáte do světa internetu.

Odkud útoky přicházejí?

Největší ohrožení pro váš počítač přináší internet. Mějte však na paměti, že škodlivý software se k vašim datům může dostat například i z flash disku nebo cédéčka. A nemusíte to ani postřehnout. Pokud vás přepadne zloděj na ulici, bude asi těžké si toho nevšimnout.  Škodlivý software je však velmi nenápadný, a díky tomu se dokáže snadno a nepozorovaně šířit.

Cíl agrese? Vaše data

Škodlivý software vám nemusí nijak viditelně škodit, může ve vašem počítači jen sídlit a využívat ho k dalším aktivitám, jako je třeba monitorování vaší činnosti, rozesílání podvodných e-mailů a podobně. Počítač je úložištěm spousty citlivých dat. Ty se dříve pokoušeli útočníci většinou poškodit. Dnes je naopak chtějí získat. A to především citlivé informace jako hesla nebo osobní údaje. Jejich pomocí vám klidně „ukradnou“ identitu nebo vyrabují konto.

Jak poznat nezvaného návštěvníka?

Počítačové viry se obvykle projevují nějakým nestandardním chováním počítače. Například různými chybovými hláškami, špatnou funkčností programů nebo poškozením hardwaru. Ale ne všechny tyto projevy musí být nutně způsobené viry.

Proč viry vznikají?

Tvůrci virů mohou mít k jejich vytvoření několik důvodů a ne vždy je cílem škodit. Motivací je třeba snaha dokázat, že jsou schopni prolomit nebo obejít ochranu nějakého systému, přechytračit antiviry a podobně. Nebo ukazují, že něco nefunguje, jak má. Hackeři se tak snaží najít bezpečnostní trhliny třeba ve Windows nebo v systému banky. Tím odhalí jejich zranitelnost, a nutí tak vývojáře, aby neustále pracovali na vylepšování těchto systémů.

Zdroj: Virtualnikolega.cz
Další videonávody o bezpečnosti počítačů najdete na Virtuálním kolegovi v kurzu Chci být v bezpečí.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru