Neadekvátní cenzura Facebooku: Pfizer nebyl dostatečně testovaný

Neadekvátní cenzura Facebooku: Pfizer nebyl dostatečně testovaný

Radikální a stále se zvyšující cenzura Facebooku je všem jistě dobře známá. V rámci celosvětového pozdvižení s onemocněním covid-19 došlo k šíření dezinformací z řad lékařů. Jeden tábor odpůrců vakcín a druhý tábor, který jim věří. Je to nekonečný boj, který se snaží Facebook, svobodná sociální síť, regulovat. Nicméně nedaří se to, tak jak by si Facebook představoval. Aktuálně čelí kritice Britského lékařského časopisu kvůli cenzuře faktů.

The British Medical Journal (BJM) je uznávané lékařské periodikum. Šéfredaktorem je Kamran Abbasi, který kritizuje Facebook za cenzuru příspěvků. V listopadu vyšel v časopisu článek o tom, že společnost Ventavie, která jako první testovala účinky vakcín proti covidu, mohla data falšovat. Jednalo se o vakcínu firmy Pfizer.

Tento článek byl zveřejněn na Facebooku, jako každý jiný článek, který v časopisu vyjde. Nicméně Facebook článek vyhodnotil jako dezinformaci bez podložených faktů a kontextu. Lékařský časopis se odvolal přímo k majiteli Facebooku, Marku Zuckerbergoci, když mu napsal dopis, ať varování objevující se u příspěvku odstraní. Odpovědi se nedočkal, a tak podal stížnost na Radu pro dohled nad Facebookem.

Abbasi pak pro BMJ napsal: „Měli bychom se všichni velmi obávat toho, že Facebook, multimiliardová společnost, účinně cenzuruje žurnalistiku postavenou na plně prověřených faktech, které vyvolávají oprávněné obavy ohledně provádění klinických zkoušek.“

V článku stálo, že výzkum z roku 2020 pro testování vakcíny v Texasu, mohl být ovlivněn falešnými daty, kvůli jeho rychlosti.

Regionální ředitelka společnosti Ventavie Research Group potvrdila, že při třetí fázi klinických zkoušek byla data falšována. Výzkumníci nebyli dostatečně proškoleni k tomu, aby sledovali vedlejší účinky vakcíny.

Zdroj, foto: bmj.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru