Dnes vyšlo 15 článků

Ne, za lajk a sdílení příspěvku opravdu iPhone nedostanete

Na Facebooku se čas od času masově šíří takové ty příspěvky, které vám naslibují něco úžasného za to, že je olajkujete a budete sdílet. Nebudeme tvrdit, že jsou všechny podvodné. Občas vám někdo skutečně něco dá v podstatě za nic. Většina takových příspěvků je ale podvodná.

Už od 11. února se českým Facebookem šíří příspěvek, který vám slibuje iPhone. Stačí, když ho společně se stránkou olajkujete, budete sdílet a do komentářů napíšete, že jste tyto dva úkoly splnili.

appleStoreCZsoutez

Nachytala se obrovská spousta lidí. Příspěvek má téměř 10 tisíc lajků, přes 12 tisíc sdílení a deset tisíc komentářů. Je pravda, že někteří to berou skutečně vážně.

splnila

Ovšem tenhle pán to vyjádřil docela přesně.

pokudJsiChudyHloupy

Jak víme, že je příspěvek podvod?

Podivný je už celý jeho obsah. Opravdu vás ani trochu nezaráží, že by dodavatel přivezl pár kousků navíc pro zaměstnance? Stránka v komentářích vysvětluje, že zaměstnanci je nechtějí, protože je už samozřejmě mají. A když už jsme u toho, proč zaměstnanci Applu mají starý model? Proč jim dodavatel nedoveze nový iPhone 6 nebo 6 Plus?

V příspěvku chybí nutné informace. Když nějaká společnost pořádá soutěž, má obvykle dobře vymyšlené podmínky, které zveřejní. V tomto případě ale chybí informace například o tom, kolik iPhonů vůbec budou rozdávat. Dostali jich pár navíc pro zaměstnance, ale kolik je vlastně pár? Navíc uvádí „hrajeme o zlatý iPhone“, z čehož by se dalo usoudit, že se hraje jen o jeden. Ale proč tedy tvrdí, že těch pár kusů rozdávají?

Příspěvek není od oficiální stránky Apple. Jen se podívejte sami, jakou má Apple Store CZ, který příspěvek zveřejnil, historii. Stránka byla založena začátkem letošního roku a je na ní pár příspěvků. Zřejmě už v době zakládání věděli, že zanedlouho zveřejní tuhle soutěž o iPhony.

Podle čeho poznat, že to není jen vtip?

Pokud se nechcete nachytat na podobné příspěvky, které nejsou skutečné, měli byste se soustředit v podstatě na to, co bylo popsáno výše.

Je stránka důvěryhodná? Pokud příspěvek pochází od stránky s dvouměsíční historií, moc důvěryhodně to nevypadá.

Jsou v příspěvku uvedeny všechny důležité informace? Lidé stojící za takovými příspěvky většinou nemají zkušenosti s pořádáním podobných soutěží, a tak si ani neuvědomí, že zapomněli zveřejnit důležité informace.

Netvrdí někdo, že je příspěvek lež? Existují lidé, kteří dokáží odhalit, že si z nich stránka jen dělá srandu. Většina z nich si jen řekne, jak je náš národ hloupý, a nechá si to pro sebe. Najde se ale pár takových, kteří se snaží, aby se lidem rozsvítilo, a do komentářů příspěvku vysvětlují, že vám nikdo fakt nic nedá.

Zkuste potlačit to nutkání a neříkejte si, co kdyby to tentokrát vyšlo? Nevyjde. Buďte chytřejší.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru