Dnes vyšlo 15 článků

NCV alias sporťák z nanocelulózy

NCV alias sporťák z nanocelulózy

Jistě jste si povšimli změn,které se odehrávají v automobilovém průmyslu. Každý už jistě slyšel o elektroautech a o hybridních vozech. Nicméně změna automobilu k toleranci paliva ekologištějších pohonných látek, není to jediné, co se na vozidlech mění. Alternativní není jen palivo, ale také materiál, z něhož se automobily vyrábí. 

Zajímavé je, že v minulém století se o změnu materiálu pokusil už Henry Ford, jehož automobilku nemusíme prozrazovat. Pokusil se sestrojit automobil z ekologických materiálů. Jedním z materiálů bylo konopí. Fordovy pokusy zůstaly neuplatněné a automobily vyrábí z plechu, jako všichni ostatní. V tomto století se jeho vize snaží oživit v Japonsku. Právě tam vznikl vůz, který je vyroben z rostlinných složek – zemědělský odpad a rozdrcené rostliny. Nejedná se o žádné pralesní vozítko, ale o luxusně vypadající sporťák.

Snímek obrazovky 2019-11-08 v 11.27.32

Sportovní vůz je označen NCV, což znamená Nano Cellulose Vehicle. Jak už název napovídá, jedná se o vůz, který je z většiny vyroben z nanocelulózy. Tato hmota je získávána určitou úpravou ze dřeva. Je to jedinečný a skvěle tvárný materiál. Výhod má oproti jiným materiálům nespočet. Její výroba zanechává menší uhlíkovou stopu, šetří životní prostředí, je velmi lehká a má poměrně vysokou hustotu, což zaručuje její pevnost. NCV je vozidle, jehož hmotnost je o polovinu nižší, než u ostatních vozů.

Za projektem nestojí soukromá firma ani startup, je čistě v rukou Ministerstva životního prostředí. Na jeho výrobě se podílelo 22 japonských univerzit po dobu necelých tří let. Design byl pod taktovkou designéra Yuza Niimi, který pracuje v automobilce Toyota. Faktem ale je, že vůz má maximální rychlost 20 km/h. Důležité ale je, že se věci hýbou kupředu a minimálně máme skvělý materiál, kterým by se životnímu prostředí ulevilo.

Zdroj, foto: dlmag.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru