Naučte se chránit svůj počítač a nepodlehněte viróze!

Naučte se chránit svůj počítač a nepodlehněte viróze!

Vyznat se v možnostech antivirových programů a správně se rozhodnout při jejich výběru, je v dnešní době nadlidským úkolem. Ochrana vašeho počítače je však důležitá pro jeho bezproblémový chod. I proto vám nabízíme přehled různých variant zabezpečení – placených i těch zdarma.

Při výběru vhodného antivirového softwaru byste měli klást důraz na množství nejrůznějších funkcí, které nabízí. Každá aplikace dnes nabízí základní možnosti prověření počítače na požádání. Nejčastěji vyhledává viry pomocí porovnávání virových sekvencí uložených ve své databázi. Pokud váš antivirový systém nalezne infikovaný soubor – znamená to tedy, že v tomto souboru nalezl shodu s nějakou virovou sekvencí.

Je tedy více než vhodné si pravidelně aktualizovat databázi virových sekvencí, protože jedině tak svůj počítač můžete ochránit i před nejnovějšími viry. Výhodou této metody porovnávání virových sekvencí je, že soubor který je označen za infikovaný v sobě skutečně obsahuje odpovídající virus. Nevýhodou však je, že tento algoritmus dokáže odhalit pouze známé viry (záleží však na aktuálnosti vaší databáze) – neporadí si tedy s doposud neobjevenými nákazami.

Tento problém se však dá vyřešit jinak – pomocí tzvn. heuristických algoritmů. Jedná se o algoritmus, který přímo kontroluje činnost kódu určitého souboru a snaží se podle nastavené citlivosti odhalit podezřelé operace. Je zde riziko, že při nastavení nízké citlivosti vám antivirový program nemusí odhalit a naopak při velké citlivosti, znásobíte riziko zobrazení falešných poplachů.

Hledejte aktivně!

Momentálně nejdůležitější součástí antivirových programů je tzv. aktivní monitorování, která na celý systém dohlíží neustále – resp. pouze pokud máte příslušný program spuštěný. Díky této funkci dochází ke kontrole všech otevíraných, kopírovaných či spouštěných souborů a tak můžete vir identifikovat ještě před napadení samotného systému.

Další funkcí je tzv. test integrity, který dokáže odhalit změny provedené v souboru. Antivirový program si nejprve vytvoří databázi otisků souborů. Následně pokud bude nějaký soubor napadený virem, změní se tak jeho integrita a antivir tuto skutečnost rozpozná. Mezi nevýhody této metody patří množství planých poplachů, způsobených např. aktualizací softwaru.

Mám si připlatit?

Při pořizování antivirových programů můžeme zpravidla narazit na dvě varianty: placené a zdarma. Neplacené varianty jsou často určeny pro nekomerční určení, tedy zejména pro instalaci na počítače v domácnostech. Nevýhodou může být absence technické podpory, výhoda je však zřejmá. Oproti tomu za placené varianty si budete muset nějakou tu korunu připlatit – nejčastěji formou roční licence. Dostáváte však většinou plný servis včetně technické podpory, která se hodí především při řešení nejrůznějších problémů.

Placené varianty:

NORTON ANTIVIRUS 2012

Po dřívějších verzích, které často výrazně zpomalovaly počítače je nyní běh velice svižný a nové grafické rozhraní vám nabídné příjemný uživatelský komfort. Program nabídne i podrobné statistiky o stavu počítače.

AVG ANTI-VIRUS 2012

Kromě běžných funkcí vám tento program nabídne i funkci která kontroluje odkazy výsledků vyhledávání na webu a dokáže vás upozornit na nebezpečné stránky ještě dřívem než je navštívíte. Pokud vystačíte bez technické podpory a zároveň splníte podmínky pro nekomerční určení, můžete sáhnout po odlehčené verzi zdarma. Oprotit placené verzi musíte oželet  pokročilejší funkce odhalování hrozeb.

AVAST! PRO ANTIVIRUS 6

Tento program vám podobně jako řešení od AVG nabídne jak placenou verzi PRO, tak i bezplatnou variantu FREE. Nabídne vám zrychlené skenování, s jehož pomocí se sníží počet kontrolovaných souborů – program neprochází opakovaně bezpečné soubory, pokud tedy nedošlo k jejich změně. Novinkou oproti minulé verzi je vylepšené skenování při bootování a funkce pro zabezpečení online transakcí.

Zdarma dostupné varianty:

MICROSOFT SECURITY ESSENTIALS 2.1

Výhodou antivirového řešení od Microsoftu je, že ho můžete zdarma používat jak pro domácí, tak i pro komerční použití s omezením na deset počítačů. Můžete zvolit jak rychlou, úplnou, či kontrolu libovolné oblasti počítače. Kromě těchto funkcí vám nabízí i kontrolu během vaší práce. Podmínkou instalace jsou legální Windows.

COMODO ANTIVIRUS FREE

Jedná se o jeden z nejpopulárnějších, zdarma dostupných antivirů. K dispozici jsou jak základní testy na požádání, plánované kontroly i ochrana systému v reálném čase. Mezi výhody patří kompletní česká lokalizace.

ESET ONLINE SCANNER

Díky této online službě můžete zahájit antivirovou kontrolu z běžných internetových prohlížečů. Součástí je i speciální doplněk Anti-Stealth, který vám pomůže s nalezením a odstraněním skrytých virů. Pro spuštění však musíte mít administrátorská práva.

Nebojte se využít placených variant – nabídnou vám větší ochranu počítače, která za to určitě stojí!

Komentáře

Nahoru